Page 72 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

7070

Őseink a természet szeretetére, tiszteletére ta-nították gyermekeiket. Elődeink szerették és tisztelték a hegyeket, a vizeket, a síkságokat, a növényeket és az állatokat. A magyar paraszti kultúra fontos része volt a föld, a jószág és az ember tisztelete.

Már tanultad ésmegfgyelhetted, hogy a kör-nyezetünkben és az élővilágban minden min-dennel összefügg. Ha szennyezett a talaj vagy a levegő, elpusztulhatnak a növények. Az er-dők az oxigénforrásunkat jelentik. A fák gyö-kerei megkötik a talajt, megtartják a talajban lévő vizet. A fákat nemcsak kivágni kell, ha-nem ültetni is!

Kipusztult vagy kihalt állatoknak azokat nevezzük, amelyek sajnos már többé nem élnek a Földön. Vagy a megromlott életfeltételeik miatt tűntek el, vagy kiirtották őket. Az ember meg-jelenésével pusztította a növényfajok százait, így az egyes állatok és állatfajok életfeltételei megszűntek. Mai becslések szerint minden fél órában egy újabb növény- vagy állatfaj pusztul ki a Földön. Tanultad, hogy mi emberek ezt meg tudjuk állítani. Nem háborgatjuk az állatok élőhe-lyét, és bizonyos állatok irtásával nem borítjuk fel a biológiai egyensúlyt. Az emberek többsége ma eltávolodott a természettől. Fontosabbak lettek számunkra a kényelmi szempontok. A 19. és a 20. században a technika rohamos fejlődése mellett fontos dolog volt az emberek számára, hogy legyőzzék a természetet. Szent-Györgyi Albert is felhívja fgyelmünket erre a hi-bás szemléletre.

„A természet hatalmas, az ember parány. Ezért az ember élete attól függ, milyen kapcsolatot tud teremteni a természettel, mennyire érti meg és használja fel erőit a saját hasznára.” Ezeket a sza-vakat csak akkor tudjuk megérteni, ha igyekszünk megismerni, megszeretni a természetet. Ezt a gondolatot fejezi ki Cholnoky Jenő földrajzkutató:

„Ki a szabadba! Mozogni, felfrissülni, ünnepet érezni és gyűjteni magába egész hétre, testben-lélek-ben egészségesebb, jobb és boldogabb emberré válni.”

A világbéke alapja az is lehet, hogy igyekezzünk megismerni, érezzünk tiszteletet és szeretetet a Földön élő valamennyi élőlény (növények–állatok–emberek) iránt.

Vitassátok meg, bizonyítsátok be, és mondjatok példákat arra, milyen kapcsolatban vannak egymással a Föld élőlényei!

Az élőlények védelme

Az éhes cinke télen segítséget várva közeledik az emberhez

Page 72 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »