b)
A két dolgozat ugyanúgy sikerült, ha mindkettőnek ugyanannyiad része jó. Mivel 60 és 21 leg-
nagyobb közös osztója a 3, ezért a táblázatban felsorolt egész pontszámú dolgozatok sikerültek egy-
formán.
3
3
rész jó
2
3
rész jó
1
3
rész jó
0
3
rész jó
I. dolgozat
21 pont
14 pont
7 pont
0 pont
II. dolgozat
60 pont
40 pont
20 pont
0 pont
Feladatok
1.
a)
5 kg alma 1300 Ft. Mennyibe kerül ebből az almából 2 kg?
b)
15 kg burgonya ára 2400 Ft. Mennyibe kerül 4 kg ugyanilyen burgonya?
c)
2 csomag narancs 420 Ft. Mennyi az ára 7 ilyen csomag narancsnak?
2.
Jocó a könyvespolcát takarítja. Nagyon lassan halad a munkával. Egy könyvről 2 perc alatt törli
le a port. Hány óra alatt végez 124 könyvvel, ha egyenletesen ilyen lassú tempóban dolgozik?
3.
15 db egyforma ceruzát veszünk 675 Ft-ért. Számítsd ki, mennyit fizetünk ugyanebből a ceru-
zából 7 darabért!
4.
Egy számítástechnikai tanfolyamon nyolc óráért 28 000 Ft-ot kell fizetni fejenként.
Mennyibe kerül a tanfolyam annak a tanulónak, aki négy órával többet szeretne tanulni?
5.
A 6.
a
osztály 35 tanulója színházba készül. 12 db jegy ára 18 000 Ft. Mennyibe kerül a
színházlátogatás a teljes csoportnak?
6.
84 m
2
falfelületre 5 6 kg festéket vásároltunk. Hány kg festék szükséges 90 m
2
felületre?
7.
Szorgos Gizi néni kenyeret és sajtot vásárol a családjának. Az egyes árucikkek közül mindig
a legolcsóbbat szeretné választani. A csomagolásokon csak a csomag ára szerepel, az egységár
nem. Határozd meg a táblázatban feltüntetett árak alapján, hogy Gizi néni melyik kenyeret és
melyik sajtot válassza a kínálatból!
Kenyérfélék
2 kg-os félbarna
290 Ft
1 5 kg-os rozsos
210 Ft
0 5 kg-os teljes kiőrlésű
120 Ft
75 dkg-os fehér
135 Ft
Sajtok
25 dkg-os csomag
375 Ft
60 dkg-os csomag
1320 Ft
100 g-os csomag
180 Ft
1 2 kg-os csomag
3000 Ft
217