This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »8
Persze, a test is hat az alátámasztásra, vagy a felfüggesztésre: egy test súlya az az erő , mellyel az alátámasztásra, vagy a felfüggesztésre hat (8. ábra).
Az 1 kg tömegű test súlya megközelítőleg 10 N.
Mindennapi tapasztalatunk, hogy a mozgásba hozott, majd magukra hagyott testek egy idő után megállnak. Ebből arra következtettünk, hogy a testekre a mozgást akadályozó erő hat. Például : egy hasábot csak akkor tudunk egyenlete-sen mozgatni a vízszintes asztalon, ha éppen legyőzzük a mozgást akadályozó súrlódási erőt (9. ábra). 9. ábra
A súrlódási erő jele: F
s
. Mértékegysége a N, kiszámítása:
F
s
= μ · F
ny
A hasáb egyenletes mozgatása közben tehát éppen annyi erőt fejtünk ki, mint amennyi a hasáb moz-gását akadályozó súrlódási erő: így a hasábra ható erők eredője zérus, miközben a hasáb egyenletesen mozog. Ezt másképp úgy fogalmazhatjuk meg, hogy a hasáb a mozgási egyensúly állapotában van. A testek mozgását akadályozó hatások közül beszéltünk még a tapadási súrlódásról, a gördülési ellen-állásról és a közegellenállásról is.
Ne felejtsük el, hogy a súrlódás sok esetben hasznos: például a járáshoz, vagy járműveink mozgásához elengedhetetlen.
Fizikai értelemben véve akkor történik munkavégzés, ha egy test erő hatására elmozdul.
A munka jele: W, kiszámítása a
W = F · s
képlettel lehetséges, ha a test az erő irányába mozdul el. A munka mértékegysége a joule, jele: J.
1 J = 1 N · 1 m
A testek egyenletes emelésekor a test súlyával megegyező nagyságú, de ellentétes irányú erőt kell ki-fejteni (emelési munka). A súrlódási erő ellenében végzett munkát súrlódási munkának ; a testek fel-gyorsításához szükséges munkát pedig gyorsítási munkának nevezzük.
A rugalmas testek alakjának megváltoztatása közben végzett munka a feszítési munka .
A felemelt vagy felgyorsított testek, és a megnyújtott, vagy összenyomott rugalmas testek képessé vál-nak arra, hogy más testek fzikai állapotát megváltoztassák. Például : a felemelt nehezék – egy fonál közvetítésével – kiskocsit mozgathat; a kilőtt lövedék lyukat üthet a fába; az íj megfeszített húrja pedig mozgásba hozhat egy nyílvesszőt. Másképp ezt úgy is mondhatnánk, hogy az általunk végzett munka következtében megváltozott a példában említett testek energiája.
Munka és energia – az egyszerű gépek
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »