Page 137 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

135

Az objektív általában egy többtagú lencserendszer, melynek tagjai együttesen gyűjtőlencseként viselkednek. Az objek-tív a kétszeres fókusztávolságánál messzebb levő tárgyak-ról kicsinyített, fordított állású képet ad. A képet az objektív elmozdításával állítjuk élesre. (Első kísérletünkben a len-cse az objektívnek, az ernyő a flmnek felel meg.)

„Hagyományos” fényképezésnél a filmre eső fény a film anyagában kémiai változást idéz elő, mert a flm fényérzékeny anyagot (ezüstbromidot, AgBr) tartalmaz. Az ezüstbromidból fény hatására fém-ezüst válik ki (ez a kémiai fo-lyamat: redukció). Így negatív kép (436. ábra) keletkezik, hiszen ott fog sok fémezüst kiválni, ahol több fény éri a flmet, vagyis ahol a kép„világosabb”.

A negatív képet egy kémiai eljárással tesszük láthatóvá: ez az előhívás . A meg-világítás és az előhívás után azonban még maradnak fényérzékeny anyagok a flmben, amiket el kell távolítani. Ez a folyamat a rögzítés (fxálás). Végül a ne-gatívot a nagyítás során alakítjuk át a „megszokott” pozitív képpé (437. ábra).

A fényképezésnél fontos a pontos megvilágítási idő (idegen szóval: expozíciós idő ) beállítása. Egy mechanikus szerke-zet, a zárszerkezet csak annyi ideig engedi a lencsén átha-ladni a fényt, amennyi időt beállítottunk.

(Az expozíció latin szó, magyar jelentése: kitétel. E szó használata arra utal, hogy fényképezéskor a fény hatásának tesszük ki a flmet.) A flmre jutó fény mennyi-ségét a blendével is szabályozhatjuk. (A blende szűkítésével pedig növelhető a kép élessége, ahogyan a 2. kísérletben is láttuk.)

Az objektív, a zárszerkezet és a blende a digitális fényké-pezőgépekben is megtalálható – ezek beállításáról auto-matika gondoskodik. Nincs szükség flmre: az objektív által előállított kép rögzítése elektronikus úton történik. A beál-lítást egy „miniatűr képernyőn”, azaz egy folyadékkristályos kijelzőn ellenőrizhetjük (438-439. ábra). A memóriakártyán tárolt képet a számítógépre töltjük, amivel a kép nagyítása, sőt más átalakítása is elvégezhető. Persze, ha az így készített képet kézbe akarjuk venni, ahhoz egy jó minőségű nyom-tató használata is szükséges.

Kérdések

1) Hogyanműködik a lyukkamera?Mivel javítható a lyuk-kamera által adott kép minősége?

2) Sorold fel a „hagyományos” fényképezőgép fonto-sabb részeit, és ismertesd szerepüket!

3) Hogyan történik a kép„rögzítése” egy hagyományos fényképezőgépben? Mi az előhívás és mi a rögzítés? Mi a szerepük?

4) Fogalmazd meg, mi a legfontosabb különbség a ha-gyományos és a digitális fényképezőgépek között?

436. ábra

437. ábra

438. ábra

439. ábra

Page 137 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »