This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »Az ultraibolya és az infravörös fény
Az órai kísérletek során megfgyelhettük , hogy a színkép egyik „határa” a vörös , a másik az ibolya szín. Ezek mellett az ernyőn szemmel semmit nem vehetünk észre, pedig a színkép a látható színekkel nem ér véget: részét képezi még az infravörös és az ultraibolya tartomány is (474. ábra). Az infravörös szó jelentése: vörösön inneni . Ez a sugárzás
szemmel nem látható , de más módon érzékelhető. Az infravörös sugárzás ugyanis hőhatást fejt ki, és így bőrünk hőérzékelő-sejtjeire hat. Melegítésre használjuk a boltban vásárolható infralámpákat (475. ábra). Ezek a fényforrások viszonylag nagy (250–1000 W) teljesítményűek.
A tv-k, videók távirányító kapcsolóinak „utasítását” infra-vörös fény közvetíti, melyet a készülékekben elhelyezett jel-fogók érzékelnek.
Az infravörös fény a nedves, poros levegőben távolabbra hatol, mint a látható fény. Ezért infravörös fényképezés-sel a köd, vagy por által takart tárgyak is lefényképezhetők. A Föld körül keringő fényképező műholdak is használnak infrakamerákat. Infravörös fényképezéssel például kimutat-ható az is, hogy hol kell a házat hőszigetelni (476. ábra).
Az ultraibolya szó jelentése: ibolyántúli. Ez a sugárzás sem érzékelhető szabad szemmel, bár ha a szemet éri, viszke-tést, gyulladást, sőt komoly látáskárosodást is okozhat! Az ultraibolya sugárzás például különleges festékekkel tehető láthatóvá. Ezek a festékek látható fényben nem látha-tók vagy más színűek. Ez a tulajdonságuk teszi alkalmassá őket „titkos” jelölésre – például a papírpénzeken (477. ábra).
Az ultraibolya fény hatására egyes ásványok is „világítanak”.
Az ultraibolya sugárzás káros az élő szervezetekre . Ha-tására elpusztulnak a különböző kórokozók, baktériumok - ezért például fertőtlenítésre is alkalmas. Ha tartósan éri a bőrfelületet, az égéshez hasonló tüneteket okoz. Szerencsére a légkör egyik összetevője, a napjainkban so-kat emlegetett ózon elnyeli a Nap által kibocsátott káros ultraibolya sugarakat. Ezért is fontos, hogy ne termeljünk és ne használjunk olyan anyagokat, melyek a légköri ózon felbomlásához, és így az„ózonpajzs”elvékonyodásához ve-zetnek.
144
475. ábra
476. ábra
477. ábra
478. ábra A Nap képe ultraibolya fényben
474. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »