This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »18
Az elektromos töltés
A dörzselektromos kísérletek során tapasztalható jelenségeket úgy is értelmezhetjük, hogy a dörzsö-lés során az üveg-, illetve az ebonitrúdon valamilyen „különleges anyag” gyűlik össze. Ez okozza a tes-tek közötti vonzást, illetve taszítást.
E különleges anyag további vizsgálatát az elektroszkóp
(36. ábra) segítségével végezhetjük el.
Ha egy megdörzsölt üvegrúddal megérintjük az elektrosz-kópot, annak mutatója kitér, és a rúd eltávolítása után sem tér vissza eredeti helyzetébe (37–39. ábra). Megtartva előbbi elképzelésünket a dörzsölés során felhalmozódó különleges anyagról azt gondolhatjuk, hogy az érintkezés során ez az anyag rákerült az elektroszkóp fémrészeire is.
KÍSÉRLETEZZÜNK!
A testek elektromos állapotát okozó „anyagot” elekt-romos töltésnek nevezzük.
37. ábra 38. ábra
36. ábra
Az elektromos töltés az érintkezés során más testekre is át-megy. Szemmel nem látható, de hatásai alapján következtet-hetünk jelenlétére, és megvizsgálhatjuk tulajdonságait is. Vajon kétféle töltés okozza-e a már megismert kétféle elektromos állapotot ? A 40-41. ábra szerint összeállított kí-sérletünkben az egyik elektroszkópot bőrrel dörzsölt üveg-rúddal, a másikat szőrmével dörzsölt ebonitrúddal érintjük meg úgy, hogy mutatóik körülbelül azonos mértékben ágazzanak szét. Ezután a két elektroszkóp fémrészeit egy mű-anyag nyélbe fogott fémrúddal összekötjük (42. ábra). Meg-figyelhetjük, hogy amutatók visszatérnek eredeti helyzetükbe. A pozitív és a negatív elektromos állapotot okozó töltések
együttes hatására elektromosan semleges állapot jött létre.
39. ábra
40. ábra 41. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »