Page 26 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

24

Az egyik előző órai kísérletünkben műanyag nyélbe fogott fémrúddal kötöttünk össze két feltöltött elektroszkópot. Vajon miért volt szükség a műanyag nyélre?

Vezetők és szigetelők – Az elektromos áram

KÍSÉRLETEZZÜNK!

Töltsünk fel egy elektroszkópot szőrmével dörzsölt ebonit-rúd segítségével, majd kössük össze egy másik, töltetlen elektroszkóppal. Az összekötéshez műanyag nyélbe fogott fémrudat használunk.

Azt tapasztaljuk, hogy az eredetileg töltetlen elektroszkóp azonnal töltést jelez, amint az összekötés megvalósul.

Az eredetileg töltött elektroszkóp mutatójának kitéré-se pedig csökken (60-61. ábra). Ebből arra következtethe-tünk, hogy a feltöltött elektroszkóp többlettöltéseinek egy részét a fémrúd a másik elektroszkópra vezette.

Ismételjük meg ezt a kísérletet úgy, hogy fémrúd helyett

üveg- vagy műanyagrudat használunk (62. ábra)! Azt ta-pasztaljuk, hogy az elektroszkópok állapotában hosszú ideig sem történik változás . Ebből arra következtethetünk, hogy az üveg- vagy a műanyagrúd nem vezeti át az elekt-romos töltéseket az egyik helyről a másikra.

Korábbi tanulmányaink során az anyagokat több szempont-ból is csoportosítottuk , például színük, alakjuk, tömegük, térfogatuk vagy sűrűségük szerint. Most megismert tulajdon-ságaik alapján az anyagokat aszerint is csoportosíthatjuk, hogy vezetik-e az elektromos töltéseket vagy sem?

Vezetőknek nevezzük azokat az anyagokat, melyek vezetik az elektromos töltéseket. Szi-getelőknek nevezzük azokat az anyagokat, melyek az elektromos töltéseket nem vezetik.

Jó vezetők a fémek és a grafit (szén); jó szigetelők az üveg, a porcelán és a különböző műanyagok.

A különböző fémek különböző mértékben vezetik az elektromos töltéseket – erről későbbi tanulmányaink során még lesz szó. A különféle szigetelők „szigetelő képessége” sem azonos. A vezetők és a szigetelők „között” egy átmeneti cso-portot alkotnak a félvezetők . A félvezetők olyan anyagok, melyek a fémeknél rosszabbul vezetik az elektromosságot, de mégsem szigetelők. Legfontosabb „jó tulajdonságuk” azonban nem ez, hanem sajátságos vezetési mechaniz-musuk. Ez utóbbi miatt a félvezetők a híradástechnikai eszközök vagy a számítógépek egyes alkatrészeinek gyártásához használt igen fontos alapanyagok.

Előbb elvégzett kísérletünkben a fémrúd elektromos töltéseket vezetett át egyik elektroszkópról a másikra. Másképp ezt úgy is mondhatnánk, hogy elektromos töltések áramoltak a fémrúdon keresztül egyik helyről a másikra (63-64. ábra).

60. ábra

61. ábra

62. ábra

Page 26 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »