This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »23
(Néhány évvel Coulomb kísérletei után Cavendish [1731–1810] angol tudós hasonló eszközt használt a gravitációs kölcsönhatás kimutatására. Cavendish-ről a hetedik osztályban már tanultunk.)
Coulomb kísérletei során felismerte azt is, hogy a semleges állapotú testek egyenlő mennyiséget tar-talmaznak a kétféle elektromosságból. Jelentősek a mágnességre vonatkozó kutatásai is. 1806-ban halt meg.
A Coulomb-törvény ismeretében kiszámítható, hogy két, egymástól 1 m távolságra elhelyezett, egyenként 1 C nagyságú töltés 9 · 10 9 N erővel hat egymásra. Ez igen nagy erő, 9 ezer millió N (9 000 000 000 N)! Ezért az 1 C töltés igen nagy töltésmennyiséget jelent
A budapesti Szabadság-híd díszei a turulmadarak, melyek egy-egy aranyozott gömbön ülnek (58. ábra). Vajon mi történne a híddal, ha megoldható lenne az, hogy e gömböket 1-1 C nagyságú elektromos töltéssel lássuk el?
Kiszámítható, hogy az egyik „hídkapu” feletti gömbök között 62 500 000 N taszító (vagy vonzó) erő je-lentkezne (59. ábra). Ezt a hatalmas erőt a híd szerkezete nem bírná „elviselni”. Az elektromos töltések között ható erők összedöntenék a hidat…
„Mekkora” az 1 C töltés?
58. ábra 59. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »