This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »30
Figyeljük meg, hogy a zsebtelep kivezetései eltérő hosszú-ságúak (78. ábra). Egyik mellett még egy jel is található. Ez utóbbi a zsebtelep pozitív pólusa: itt elektronhiány, míg a másik – negatív – póluson elektrontöbblet van. A zsebte-lep áramkörében hosszú ideig világít az izzólámpa, jóllehet a negatív pólus többlettöltését biztosító elektronok folya-matosan áramlanak a pozitív pólusra.
Az áramkör működése során ez az elektronmozgás folyama-tos: az áramforrás pótolja a negatív sarokról eltávozott elekt-ronokat, a pozitív sarkon pedig fenntartja az elektronhiányt. Másként ezt úgy ismondhatnánk, hogy az áramforrás egy-fajta „elektronszivattyúként” működik és állandó fe-szültséget biztosít a két pólus között.
Az elektromos töltések mozgatásához is munkavégzésre van szükség. Több töltés mozgatása közben több, kevesebb töl-tés mozgatása közben kevesebb munkát végez ugyanaz az áramforrás.
Képletben:
W ~ Q W = U · Q
U =
W Q
ahol a feszültség jele: U, a német ursache, magyarul ok szó első betűje. (A német szó helyes kiejtése: urzahe.)
A feszültség mértékegységét Volta olasz tudós (79. ábra) tiszteletére volt-nak nevezték el. Jele: V.
1 V a feszültség az áramkör két olyan pontja között, ahol 1 C töltés mozgatásához 1 J munkavégzés szükséges.
1 V =
1 J 1 C
Az áramkör működése – A feszültség mérése
78. ábra
79. ábra
80. ábra
Az elektromos töltések mozgatása során végzett munka egyenesen arányos amozgatott töltés nagy-ságával. Az arányossági tényező a feszültség, mely megmutatja, hogy mennyi munkát végez az áram-forrás 1 C töltés mozgatása közben.
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »