This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »31
Használatos a volt ezerszerese, a kilovolt és ezredrésze, a millivolt is: 1 kV = 1000 V 1 V = 1000 mV
Az áramkör két különböző pontja közötti feszültség mérésére voltmérőt (80. ábra) haszná-lunk . Ha tehát a fogyasztóra eső feszültséget akarjuk mérni, akkor a voltmérőt a fogyasztó két kive-zetéséhez, azaz a fogyasztóval párhuzamosan kapcsoljuk (81-82. ábra). A voltmérővel közvetlenül megmérhetjük az áramforrás sarkai közötti feszültséget is (83-84. ábra). (A voltmérő használatáról rész-letesen olvashatsz a 40-41. oldalon.)
A 21. oldalon említettek szerint az áramforrás pólusainak környezetében elektromos mező alakul ki . Így az áramforrás fe-szültsége tulajdonképpen az elektromos mező két pontja: a pozitív és a negatív pólus között jelentkezik . Ennek alapján azt mondhatjuk, hogy a feszültség az elektromos mezőre jellemző fizikai mennyiség. Az áramforrás pólusai között tehát végső so-ron az elektromos mező mozgatja a töltéseket.
81. ábra 82 ábra
83. ábra 84. ábra
Kérdések
1) Miért jelentkezik feszültség az áramforrás két pólusa között? 2) Mi a szerepe az áramforrásnak az áramkör működése közben?
3) A működő áramkörben az elektromos töltések mozgatásához munkavégzés szükséges. Mitől és hogyan függ ennek a munkának a nagysága? 4) Mi a feszültség jele és mi a mértékegysége?
5) Hogy nevezzük a feszültség mérésére használatos mérőeszközt, és milyen módon kell az áram-körbe kapcsolni?
6) Készítsd el emlékezetből annak az áramkörnek a kapcsolási rajzát, melyben műszerrel mérjük a fogyasztóra eső feszültséget!
+
+
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »