This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »73
Következő kísérletünkhöz készítsünk egy kevés réz-szulfát oldatot, öntsük bele a főzőpohárba, és vezessünk keresztül rajta áramot!
A réz-szulfát szilárd halmazállapotban kék színű, kristályos anyag. Hétköznapi ne-ve: rézgálic; vizes oldata permetezőszerként használatos. Kémiai képlete: CuSO
4
.
A réz-szulfát vizes oldata – az oldószeren kívül – réz (Cu 2+ ) és szulfát (SO
4
2– ) ionokat tartalmaz.
Megfigyelhetjük , hogy a kapcsoló zárásának pillanatában az ampermérő kitér. A pozitív póluson gázfejlődés figyelhető meg. A negatív póluson vöröses elszíneződés jelentke-zik, majd finom eloszlású, vörös színű anyag rakódik le (205. ábra). Kapcsoljuk ki az áramkört, és emeljük ki az ol-datból a szénrudakat. A lerakódott anyag tiszta réz , mely elemi állapotban vörös színű.
Tapasztalataink alapján azt mondhatjuk, anionok és kationok változtak meg a folyamat során. Az elektronhiányos pó-lusra érkező és elektrontöbblettel rendelkező negatív ionok elektront adtak le. Az elektrontöbblettel rendelkező pó-luson az elektronhiányos pozitív ionok elektront vettek fel. Ezt a folyamatot elektrolízisnek nevezzük.
Az elektrolízis közben tehát az oldat összetétele is változik. Ez a kísérlet hasonló ahhoz az ipari folyamathoz, melyben a lec-ke elején említett, króm- vagy nikkelbevonatot készítik (206. ábra). (A fémbevonatok készítését az iparban galvanizálás-nak nevezik.)
A különböző sók, savak és bázisok szabadon mozgó ionokat tartalmazóoldatait elektrolit oldatoknakne-vezzük.
Az elektrolit oldatok vezetik az elektromos áramot.
Az elektrolízis során az ionokból semleges atomok (vagy atomcsoportok) lesznek, melyek kiválnak az oldatból.
204. ábra
205. ábra
206. ábra
Kérdések
1) Az órán elvégzett kísérletek során láttuk, hogy a konyhasóoldat jobban vezeti az elektromos áramot, mint a tiszta víz. Miért?
2) Hogyan mozognak áramvezetés közben az ionok az oldatban?
3) Mondj a konyhasón kívül más olyan anyagokat, melyeknek oldatai jó elektromos vezetők! 4) Mit jelent az elektrolit oldat kifejezés?
5) Milyen változás figyelhető meg, ha elektrolit oldaton áramot vezetünk keresztül? Hogy nevezzük ezt a folyamatot?
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »