This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »72
Autók, motorok, kerékpárok egyes alkatrészeit csillogó króm vagy nikkel bevonattal látják el (201. áb-ra). Ez a művelet nem csak a díszítést szolgálja: a króm és a nikkel a környezeti hatásokkal szemben el-lenálló fémek, így a belőlük készített bevonat növeli az alkatrész tartósságát. A krómozás vagy a nikke-lezés az elektromos áram kémiai hatásán alapuló folyamatok. Vajon tudunk-e mi is – hasonló módon – fémbevonatot készíteni?
Az elektromos áram kémiai hatása
Erre a kérdésre is kísérletek segítségével keressük a választ. Kísérleti eszközünk készítéséhez két szénrudat használunk fel, melyeket a kimerült zsebtelep szétbontása után félretettünk. Egy egyszerű foglalatba (például egy hungarocelldarabba) illesztjük őket úgy, hogy ez az összeállítás egy 150–200 ml-es főzőpohárra rátehető legyen (202. ábra).
Elsőkísérletünkkel azt vizsgáljuk, hogy adesztillált víz, a csap-víz, illetve a különböző oldatok vezetik-e az elektromos áramot? A vizsgálandó folyadékot, illetve az oldatokat a főzőpohárba öntjük. Beletesszük a szénrudakat, melyeket a 203. ábra sze-rint egy áramforrás sarkaihoz kapcsolunk.
Olvassuk le az ampermérő által mutatott áramerősségeket! Elmondhatjuk, hogy a desztillált víz alig (gyakorlatilag nem) vezeti az elektromos áramot. A csapvíz egy kicsit jobban; a konyhasót, az ecetsavat és az ammónium-hidroxidot tartal-mazó oldat pedig jól vezet.
Méréseink eredményeit az 5. táblázat tartalmazza.
A vizsgált anyag * Feszültség Áramerősség
Desztillált víz 5 V 0,05 mA Csapvíz 5 V 4,5 mA Konyhasó (NaCl) oldat 5 V 210 mA Ecetsav-oldat 5 V 5 mA Ammónium-hidroxid (NH
4
OH) oldat 5 V 170 mA
Kísérleti eredményeink és kémiai ismereteink alapján tehát azt mondhatjuk, hogy a sók, savak és bázisok vizes oldatai jól vezetik az elektromos áramot. Ennek oka az, hogy ezek az anyagok az oldódás során ionokra „esnek szét”, és ezek az ionok viszonylag könnyen mozoghatnak az oldatban: a pozi-tív ionok a negatív pólus, a katód felé; a negatív ionok a pozitív pólus, az anód felémozdulnak el. Az ellentétes töltésű ionok tehát egymással szemben mozognak az oldatban (204. ábra)
201. ábra
202. ábra
203. ábra
5. táblázat * Az oldatok készítésekor 1 g anyagot oldottunk fel 100 cm 3 desztillált vízben, ill. 10 cm 3 10 %-os háztartási ecetsavat 90 cm 3 vízben
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »