This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »82
Korábbi tanulmányaink során, a természetismeret órákon már megismerkedtünk a mágnesekkel és a mágneses kölcsönhatással. Az órai kísérletek során az iránytűt víz- és fűtéscsövektől, nagyobb vastár-gyaktól távol kellett elhelyeznünk, hogy „pontosan mutasson”. Vajon az áramjárta elektromos vezeték nem befolyásolja az iránytű elfordulását?
Az elektromos árammágneses hatása
Készítsük el a 234. ábrán látható kísérleti összeállítást! Kap-csoljuk a szigetelő tartóba fogott, vízszintes helyzetű veze-tőt egy 4,5 V-os zsebtelep sarkaihoz!
Megfigyelhetjük, hogy a vezető közelébe helyezett iránytű kitér (235. ábra).
Ha az áram irányát „megfordítjuk”, a mágnestű az előbbivel ellenkező irányba tér ki (236. ábra).
Mitől függ a megfigyelt hatás mértéke?
Kössük a vezetőt két, sorbakapcsolt zsebtelep – vagyis egy 9V-os áramforrás – sarkaihoz! Az iránytű kitérése nagyobb lesz, mint az előző kísérletben volt. Mivel kísérleti eszközünk-ben más változás nem történt, arra gondolhatunk, hogy a na-gyobb erősségű áramnak nagyobb a mágneses hatása.
Ha pedig az iránytűt egyre távolabb visszük az áramjárta ve-zetőtől, az iránytű elfordulása egyre kisebb lesz (változatlan áramerősség mellett). Ennek alapján azt mondhatjuk, hogy
az elektromos árammágneses hatása a vezetőhöz kö-zel nagyobb, a vezetőtől távol kisebb mértékű.
Kísérleti tapasztalataink egyben arra is utalnak, hogy az áramjárta vezetőt
mágneses mező veszi körül.
Másképp ezt úgy is mondhatnánk, hogy az elektromos árammágnesesme-zőt hoz létre . A mágneses mező erőhatást gyakorol a benne levő iránytűre – ennek a következménye az iránytű elfordulása.
KÍSÉRLETEZZÜNK!
Az áramjárta vezető közelében elhelyezett iránytű elfordulása egyértelműen bizonyítja, hogy az elekt-romos áramnak mágneses hatása is van.
Az elektromos áram mágneses hatása a vezetőben folyó áram erősségével egyenesen arányos. A vezető-höz közel nagyobb, a vezetőtől távol kisebb mértékű.
234. ábra
235. ábra
236. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »