Page 99 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

97

belsejében. Ehhez képest már egy kis elmozdulás is igen nagy változást jelent. Az indukált áram erőssége tehát akkor a legna-gyobb, amikor a legnagyobb a mágneses mező változása a tekercsben.

Az indukció jelenségének felhasználásával a mozgási energiát elektromos energiává alakíthatjuk át. Az ehhez szükséges berendezések a generátorok .

293. ábra

KÍSÉRLETEZZÜNK!

Készítsük el egy két tekercsből álló generátor modelljét a 293. ábra szerint! A tekercseket sorba kapcsolva a bennük indukálódott feszültség összeadódik. Az áramkörbe kap-csolt ampermérő a váltakozó áram áthaladását mutatja. Mivel az elektromágnesek „erősebb” mágnesek lehetnek az állandó mágneseknél, ezért a gyakorlatban a váltakozó áramot előállító generátorok forgórésze is elektromágnes (294-295. ábra). Az elektromágnesek áramellátását gyűrűkkel és csúszó-érintkezőkkel oldják meg. (Ahhoz hasonlóan, ahogy a moto-roknál láthattuk.)

295. ábra 294. ábra

A váltakozó árammérése

Az előző kísérletek soránmegfigyelhettük, hogy nem forgat-hatjuk teszőlegesen gyorsan a mágnest. A műszer mutatója ugyanis – tehetetlenségemiatt –nemtudja követni a változá-sokat. A váltakozó feszültség és a váltakozó áramméré-sére különműszerek szolgálnak (296. ábra). A többfunk-ciós mérőműszereknél külön csatlakozási helyek használata, vagy a váltókapcsoló állítása teszi lehetővé a váltakozó ára-

mú mérést. Ezt a ~ jel mutatja (297. ábra). 296. ábra

297. ábra

Kérdések

1) Ismertesd azt a kísérletet, mellyel váltakozó áramot állítottunk elő!

2) Határozd meg a váltakozó áram fogalmát!

3) Hogy nevezzük a váltakozó áram előállítására alkalmas berendezést?

4) Mondd el saját szavaiddal, hogyan működik a válta-kozó feszültséget előállító generátor!

Page 99 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »