This is a SEO version of fogalmazas4.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »28
a) Negyedik osztályban új műfajjal, a leírással ismerkedhetsz meg.
Olvasd el a következő leíró részleteket! Nevezd meg és írd le, hogy mit mutatnak be ezek a szövegek! Válassz a bekeretezett szavak közül!
tárgy, táj, növény, állat, személy
A Duna közepén valóságos kis paradicsomkert a buda-pestiek legkedvesebb pihenőhelye, a Margitsziget. Ne-vét IV. Béla királyunk leányáról kapta. Terebélyes öreg fák, nagy pázsitmezők, rózsaligetek és sziklakertek kö-zött kígyóznak árnyas sétaútjai.
(Antalfy Gyula) ________________________
A hosszú farkú kakas csak úgy csillog-villog, egyik tolla szebb, mint a másik. A fá-cántyúk nem ilyen tarkán színezett, tollazata egyszerű barna, de neki éppen erre van szüksége. Amikor a földön, a gaz között készült fészkében tojásait költi, úgy beleolvad a környezetbe, hogy senki sem veszi észre.
(Schmidt Egon) ________________________
Édesapám állt az ágyam mellett. Kezében a sarkantyús csizma, de milyen csizma! Orra csukaorrú, sarka magas sarkú, hát még a sarkantyúja! Csillogott-villogott a nap- sugárban, hogy káprázott bele a szemem.
(Móra Ferenc) ________________________
A fekete bodza mindenhol elterjedt cserje vagy néha fa. Vi-rágzata az ágak végén álló, szétterült, dús virágzatú bogernyő. A virágok aprók, sárgásfehérek, jellemző, kellemes illatúak; május-júniusban nyílnak.
(Rápóty-Romváry) ________________________
Kis gömbölyű öreg volt ez a bűbájos Küsmödi, fehér hosszú szakálla leért a derekáig, télen-nyáron ködmönben járt és báránybőr sapkában, ami alól azonban a fülei mindig kimaradtak. Szép nagy szélfogó fülei voltak, mint a túri kancsónak, tömpe kis orra és olyan szemöldökei, mintha tévedésből a homlokán nőtt volna ki a bajusza.
(Móra Ferenc) ________________________
b) Milyennek képzeled Küsmödit a leírás alapján? Rajzold le!
2.
fogalmazas4.indd 28 2/21/11 1
This is a SEO version of fogalmazas4.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »