Page 110 - AP040910_TK.indd

This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

108

a szarvasbogár ízelt lábú állat. rovar, mert há-rom testrésze és három pár ízelt lába van. két pár szárnya közül az első pár kemény fedőszárny.

A sáskák, szöcskék, tücskök

sáskák, szöcskék ritkán kerülnek a szemünk elé, mert szí-nükkel beleolvadnak a környezetbe. többnyire csak moz-gásuk közben vesszük észre őket. ilyenkor ugrólábaikkal elrugaszkodnak a talajról, közben kiterpesztik szárnyai-kat, és kisebb távolságokra siklanak a levegőben. a szár-nyak mozgás közben általában nem mozognak, velük csak meghosszabbítják az ugrás távolságát.

a sáskák növényekkel táplálkoznak, ezeket rágó szájszer-vükkel aprítják fel. a szöcskék apró rovarokat is zsákmá-nyolnak.

Petékkel szaporodnak, amiket a nőstény a talajba rak.

Figyeljétek meg a rajzon a sáska testfelépítését! Hasonlítsá-tok össze a szarvasbogár és a koronás keresztespók testfelépí-tésével!

Beszéljétek meg a tankönyv rajza alapján a sáskák fejlődését!

A zöld lombszöcske fejlődése

lepkék A füves területeken

a nappali lepkék a füves területek változatos színű rova-rai. a kifejlett állatok a virágok termelte cukros váladék-kal, a nektárral táplálkoznak. a nektárt hosszú nyelvükkel szívják fel.

egyik legnagyobb nappali lepkénk a fecskefarkú lepke. szárnya sárga-fekete mintázatú. Petéit a vadmurok (ebből nemesítették ki a sárgarépát) leveleire rakja. a petékből ki-kelnek a lárvák, amelyet más néven hernyónak nevezünk. a vadmurok leveleivel táplálkoznak, majd bebábozódnak. a báb nemmozog, nem táplálkozik, belőle fejlődik ki a lep-ke. az ilyen fejlődést teljes átalakulásnak nevezzük.

a füves területek állatai I.

A fecskefarkú lepke

A mezei tücsök

A talajba petéket lerakó sáska

Az imádkozó sáska ragadozó

Page 110 - AP040910_TK.indd

This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »