Page 113 - AP040910_TK.indd

This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

111

szaporaságuk ellenére mégsem lepik el a füves élőhelyüket, mivel az élettelen és élő környezeti tényezők féken tart-ják, szabályozzák számukat.

csapadékosabb időszakban például a járatokat elönti a víz, ilyenkor sok állat elpusztul. a hosszan tartó téli havas, hi-deg időszak is tizedeli számukat, hasonlóan az időszakos táplálékhiányhoz.

a pockok, hörcsögök természetes környezetében számos olyan állat él, amelyeknek fő táplálékforrást jelentenek. ilyen a róka, a menyét, az egerészölyv, a vörösvércse, egyes bagolyfajok.

A pockok és A hörcsöGök természetes ellenséGeI

a menyét mindössze 20 cm hosszúságú ragadozó emlős. testfelépítése, életmódja a pockok vadászatához alkalmaz-kodott. a vékony, hengeres testű ragadozó a járataiban is üldözi zsákmányát. a szaporodása is alkalmazkodik a zsákmányállatok számához. a sok pocok táplálékbőséget jelent, ilyenkor évente kétszer is ellik. egy-egy alkalommal 4-6 kölyköt hoz a világra.

a levegőből is leselkedik veszély rájuk. az egerészölyv fő táplálékforrását is a kisemlősök jelentik. az 50 cm nagy-ságú ragadozó madár erdőszéleken költ, de vadászterülete a füves területek és a szántóföldek környéke. lesben ülve vagy repülés közben fgyeli ki áldozatát, amire nagy erővel csap le. az ölyvek száma is erősen függ a táplálékállatok számától. Ha sok a kisemlős, azt az ölyvek nagyobb szapo-rulattal követik. Ha kevés a táplálékállat, akkor a lerakott 4-5 tojásból csak egyet-kettőt költenek ki.

Táplálkozási lánc a füves területen

Egerészölyv

A menyét egerekkel, pockokkal táplálkozik

Ellenőrizd a tudásodat!

ismertesd a tanult állatok testfelépítését, táp- •

lálkozását és szaporodását! Milyen tulajdonságokból következtethetsz ar- •

ra, hogy az egerészölyv ragadozó madár? Milyen kapcsolat van a menyétek, ölyvek sza- •

porasága és a táplálékállatok száma között?

figyeljétek meg a tankönyv ké-pein az egerészölyv testfelépíté-sét! Melyik korábban tanult ra-gadozó madarakéhoz hasonló? erdőszéleken, közutak mentén fgyeljétek meg a fákon ülő öly-veket! különösen télen láthat-tok sokat közülük, ezek nagy része a hidegebb, északi terü-letről ide vonuló madarak közé tartozik.

figyeljétek meg tanulmányi ki-ránduláson az ölyvek vitorlázó és szitáló repülését!

fű olaszsáska fürge gyík

Page 113 - AP040910_TK.indd

This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »