Page 23 - AP040910_TK.indd

This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

21

zet képes magába szívni! Következtess mindebből a mohák jelentőségére!

9. Figyeld meg a különböző gombafajokat!

vannak, amelyek a fákon élősködnek (taplógombák), mások a korhadó tuskók, lebomló avar anyagaival táplálkoznak. Határozókönyv segítségével ismerd meg a gyakoribb fajok nevét!

10. az erdő nagyvadjait természetes élőhelyükön nehéz megfgyelni, mivel nappal a rejtekhelyükön pihennek. Je-lenlétüket azonban elárulják a rágás- és túrásnyomok, a da-gonyázóhelyek és a patalenyomatok. Készíts gipszöntvényt a patalenyomatokról!

11. A madarak életének meg gyelésére húzódj egy fa vagy cserje mögé!

távcső segítségével pontosabb képet kapsz róluk. a harká-lyok jelenlétét elárulják a fába vésett odúk, a lehántott ké-regdarabok, de leginkább a jellegzetes hangadásuk!

12. Ha sikerül hangyabolyra találni, gyeld meg, mi mindent hordanak magukkal lakhelyükre a hangyák! Tegyél a han-gyák útjába egy kenyérmorzsát! Figyeld meg, hogyan válto-zik meg a hangyák viselkedése!

13. Figyeld meg az erdőben élő pókfajokat és a pókhálók alakjának, elhelyezkedésének sokféleségét!

a hálók alatti talajon megtalálhatod a zsákmányul ejtett ro-varok belül üres testét, amelyből csak a külső váz maradt meg.

14. Az avar alatti talajrétegből egy keveset rostálj át! Az átros-tált nom anyagot terítsd fehér papírlapra, és kézinagyítóval gyeld meg a parányi talajlakó állatokat!

15. Tanítód segítségével bonts szét egy korhadó tuskót! Megfgyelheted a korhadékevő (gömbászkák, gömb soklá-búak) és ragadozó (százlábúak) ízeltlábúakat.

16. Figyeld meg az erdőben a fényviszonyokat! Mely növé-nyek levélzete kapja a legtöbb fényt, és melyek élnek félárnyé-kos, árnyékos helyeken?

Ha szeles idő van, megfgyelheted, hogyan változik a szél erőssége az erdőszéltől az erdő belseje felé haladva.

17. Figyeld meg az erdőben az emberi beavatkozásokat! Történt-e fakitermelés? Vannak-e az erdő szélén nem enge-délyezett szemétlerakók? Okoztak-e taposási kárt a nehéz-gépjárművek? Milyen környezeti károkat eredményeztek a beavatkozások az élőhelyen?

Nem engedélyezett szemétlerakás

az erdőszélen

Nagy fakopáncs

Környezetkímélő fakitermelés

a gyepszintben élő lágy szárú nö-vények többsége őszre már elvirág-zott. ilyenkor már csak a terméseik sokféleségét fgyelheted meg.

aragadozók (rókák, héják, baglyok) jelenlétére a csont-, szőr, és tollma-radványokból következtethetsz.

Page 23 - AP040910_TK.indd

This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »