This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »22
az erdő többet jelent, mint egymás mellett álló fák sokasá-gát. fel tudjuk sorolni egyenként az élőlényeit: tölgyfa, bükkfa, mogyoró, hóvirág, vargánya, csiperke, szarvas, őz, vaddisznó, róka, fülesbagoly, széncinege stb. ezek az élőlé-nyek azonban csak együttesen életképesek, egymásra van-nak utalva, egyik sem élhet a másik nélkül.
lássunk néhány példát! a fenyőfák gyökérzete nem tudja a vizet és a benne oldott tápanyagokat felvenni. a felszívást a gombák szabad szemmel nem látható részei, a gombafona-lak végzik el. a fák cserébe kész táplálékot adnak a gombák-nak. a gyapjaslepke hernyója a fák leveleivel táplálkozik, tehát a fák nélkül nem élhetne. a cinegék és más énekes-madarak főleg hernyókkal táplálkoznak, velük pedig a ragadozó madarak (baglyok, héják, karvalyok).
a fenyők elviselik a tartós vízhiányt, mivel a kis felületű tűleveleik kevés vizet párologtatnak el.
az erdőben sokféle élőhely van. ilyen a lombkorona, az erdő széli cserjés, az erdei tisztás, az avartakaró. sajátos élőhelyet biztosítanak a kidőlt fák, a korhadó fatörzsek, az időszakosan vízzel borított területek, a gyepszintből elő-bukkanó sziklák, az erdei források és a patakok. Minden élőhelyre sajátos környezeti tényezők jellemzők, amelyek-hez az élőlények alkalmazkodnak.
a hazai erdők nagyvadjai ritkán kerülnek a szemünk elé, mivel a nappalt erdő mélyén, rejtekhelyükön töltik. kiváló szaglásukkal már több kilométer távolságról megérzik az ember közeledtét, és elmenekülnek. éjszaka jönnek elő, és napkeltéig folyamatosan táplálkoznak.
az őzek, szarvasok, vaddisznók természetes ellensége a farkas, a hiúz, a barnamedve. az emberi tevékenységek miatt ezek az állatok már kipusztultak hazánk területéről. ragadozók hiányában a egyedszámukat az ember vadá-szattal szabályozza.
Ha az őzek, szarvasok, vaddisznók túlszaporodnak, akkor táplálkozásukkal tetemes kárt okoznak az erdő- és mezőgaz-daságban.
a vaddisznó mindenevő, elfogyasztja a gombákat, a tölgy termését, a gyökereket. Megeszi a csigákat, férgeket, rova-rokat, kiszimatolja a pockok, egerek fészkeit, és a kölyköket felfalja. az elhullott állatokat is megeszi. a táplálék felkuta-tásában kiváló szaglása segíti. Megnyúlt orrával feltúrja az avart, a talajt, szemfogaival feltépi a gyökeret. Gyakran csapatosan lepik el a kukoricaföldeket, burgonyaültetvé-nyeket, és tetemes mennyiségű növényt fogyasztanak el.
Végezzetek párban gyűjtőmunkát! Keressetek könyvekben vagy az interneten érdekességeket a tanult erdei állatokról, növényekről! Készítsetek leporellót is!
érdekességek
Mit rejt a sűrű erdő?
A medvehagyma az erdő tavaszi
lágy szárú növénye
Az erdei pintynek jellegzetes csattogó hangja van
érdekességek
This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »