This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »8
A gravitációs kölcsönhatás a testek között jelentkező
vonzó hatás. A hatás független attól, hogy a testek milyen anyagból vannak, de jelentősen függ azok tömegétől. Így a „hétköznapi” tárgyak között csekély a vonzó hatás; de je-lentős mértékű például az égitestek világában.
A gravitációs kölcsönhatás a Föld és a környezetében levő testek között is jelentkezik. Pontosabban fogalmazva azt mondhatnánk, hogy a Földet egy gravitációs tér vagy más néven gravitációs mező veszi körül. Ezt maga a Föld hozza létre. A Föld közelében levő test ezzel a mezővel lép köl-csönhatásba, amely a testre nézve a Föld felé irányuló erőt eredményez (10. ábra).
Kísérleteink során tapasztaltuk, hogy különböző testek (mint például a műanyag vonalzó) dörzsöléssel elektromos álla-potba hozhatók. A különböző elektromos állapotú testek között vonzó, az azonos elektromos állapotú testek között
taszító hatást fgyelhetünk meg – ez az elektromos köl-csönhatás következménye (11. ábra).
Pontosabban fogalmazva azt mondhatnánk, hogy az elekt-romos állapotú testeket olyan, sajátságos környezet veszi körül, mely képes más testekre erőhatást kifejteni. A térnek ezt a részét elektromos mezőnek (vagy elektromos tér-nek) nevezzük.
Már az 5. évfolyamon végeztünk kísérleteket mágnesekkel. Megállapítottuk, hogy minden mágnesnek két pólusa van. Ezeket északi és déli mágneses pólusnak nevezzük. A külön-böző mágneses pólusok között vonzó, az azonos mágne-ses pólusok között taszító hatást figyelhetünk meg – ez a mágneses kölcsönhatás következménye. A mágne-ses kölcsönhatás a mágnesek és a mágnesezhető anyagból készült tárgyak között is jelentkezik (12. ábra). A mágneseket mágneses mező veszi körül.
A testek között, különböző hőmérsékletük miatt fellépő köl-csönhatást termikus kölcsönhatásnak nevezzük (13. ábra). A termikus kölcsönhatás során a melegebb test lehűl, a hi-degebb pedig felmelegszik. A kölcsönös változás a közös hőmérséklet eléréséig tart.
A termikus kölcsönhatás következménye lehet a testek
halmazállapotának megváltozása is. Hevítés hatására például a jégből víz, a vízből gőz lesz. Hűtés hatására a fo-lyamat az „ellenkező irányban” megy végbe.
10. ábra
11. ábra
12. ábra
13. ábra
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »