This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »7
Folyékony halmazállapotban a részecskék között erő-sebb „kapcsolat” van, mint gáz halmazállapotban. Így köze-lebb lesznek ugyan egymáshoz, de egymáson könnyen el-mozdulhatnak (7. ábra).
A szilárd testek részecskéit a köztük ható erős, kölcsönös hatás szabályos rendbe rendezi el (6. ábra). Ezért a szilárd testek részecskéi csak kevés, rendszertelen mozgást végez-hetnek.
A testek különböző hőmérsékletűek. A hőmérséklet méré-sére hőmérőket használunk (8. ábra). A hőmérséklet válto-zása a testek más fzikai tulajdonságainak megváltozásával is együtt jár. A testek méreteinek melegítés vagy hűtés hatá-sára bekövetkező változását hőtágulásnak nevezzük. A köz-ismert folyadékos hőmérők működésének is ez a jelenség a fzikai alapja.
Ha egy test elindul vagy megáll, ha gyorsabban vagy lassab-ban halad, vagy éppen megváltoztatja mozgásának irányát, aztmondjuk: megváltozik a mozgásállapota. A testekmoz-gásállapotát megváltoztató hatást erőhatásnak nevezzük. Élő és élettelen testek is fejthetnek ki egymásra erőhatást. Ezt mutatták kísérleteink is, melyek során megfgyelhettük, hogy a mozgásállapot megváltozása kölcsönös. A tes-tek között jelentkező hatás tehát: kölcsönhatás.
A mozgásállapot-változással járó kölcsönhatásokat összefog-laló néven mechanikai kölcsönhatásnak nevezzük. A me-chanikai kölcsönhatásban részt vevő két test mozgásállapo-ta ellentétesen változik (9. ábra).
Fizikai kölcsönhatások
5. ábra
7. ábra
6. ábra
8. ábra
9. ábra
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »