This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »6
Az 5. és a 6. évfolyamon, a természetismeret-órán már meg-ismerkedtünk a testek néhány fzikai tulajdonságával.
A testek méreteit vagy egymástól való távolságát a hosszú-sággal adjuk meg. A hosszúság jele ℓ, mértékegysége a méter. A méter jele: m. A hosszúság mérésére vonalzót, mérőszalagot, méterrudat használhatunk. A mérés során a mérőeszközt közvetlenül a mérendő tárgy megfelelő ré-széhez illesztjük (1. ábra).
A szilárd testek, a folyadékok és a gázok is helyet foglalnak el. A térnek azt a részét, amelyet egy adott test elfoglal, térfo-gatnak nevezzük. A térfogat jele V, mértékegysége a köb-méter. A köbméter jele: m 3 . A folyadékok térfogatát ismert belső térfogatú edények segítségével mérhetjük meg. Ilyen eszköz a mérőhenger és a mérőpohár. A szilárd testek tér-fogata számítással és méréssel is meghatározható (2. ábra).
A testekben foglalt anyag mennyiségét a tömeggel jelle-mezhetjük. A tömeg jele m, mértékegysége a kilogramm. A kilogramm jele: kg. A tömeg mérésére különböző mérle-geket használhatunk (3. ábra).
Az egységnyi térfogatú test tömege arra az anyagra jellem-ző érték, amelyből a test készült. Ezt az értéket sűrűségnek nevezzük (3. ábra). A 4. ábra segítségével azonos tömegű, különböző sűrűségű testek térfogatát hasonlíthatjuk össze.
A sűrűség jele: ρ.
Mértékegysége a
g cm 3
, illetve a
kg m 3
.
Kiszámítása: ρ =
m V
.
A testek szabad szemmel nem látható, parányi részecskék-ből állnak. Az anyagok tulajdonságait részecskéiknek tulaj-donságai, valamint a részecskéknek egymáshoz és a környe-zetükhöz való viszonya határozza meg.
A részecskék állandó mozgásban vannak. A gázok ré-szecskéi könnyen, szabadon mozoghatnak, mivel köztük csak „laza” kapcsolat van (5. ábra).
A testek fzikai tulajdonságai
1. ábra
2. ábra
3. ábra
4. ábra
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »