This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »116
Már a természetismeret-órákon is beszéltünk arról, hogy ha két, különböző hőmérsékletű test kap-csolatba kerül egymással, hőkicserélődés indul meg közöttük. Ugyanez történik akkor is, ha egy test egyik része magasabb, másik alacsonyabb hőmérsékletű. A melegebb rész hőt ad le, a hidegebb pedig hőt vesz fel. A jelenséget hőterjedésnek nevezzük. A hő vezetéssel, áramlással vagy sugár-zással terjedhet.
A hő terjedése
A hővezetés
Végezzük el a 350. ábra szerint összeállított kísérletet! A vasrúd hőmérséklete természetesen azon a helyen éri el először a maximális értéket, ahol a láng éri. A golyók„lepotyogása” egy darabig még a melegítés befejezése után is folyta-tódik. A vasrúd a melegebb hely felől a hidegebb hely felé vezette a hőt (351. ábra).
A hővezetés során a hő úgy terjed, hogy közben az anyag nem áramlik egyik helyről a másikra. Hővezetés csak szilárd testekben jöhet létre.
Vasrúd helyett rézrúddal megismételve a kísérletet azt ta-pasztalnánk, hogy a viaszgolyók rövidebb idő alatt potyog-nának le.
A különböző anyagok hővezetési tulajdonságai eltérőek.
A fémek jó hővezetők. Az üveg, a gyapjú, a fa, a folyadékok (352. ábra) és a gázok pedig rossz hővezetők, más szóval:
hőszigetelők.
A szilárd testek hővezetését a testek részecskeszerkezetével magyarázhatjuk. A melegítés helyén megnő a részecskék mozgási energiája. A megnövekedett mozgási energiájú részecskék az ütközéshez hasonlóan„adják tovább” szom-szédaiknak az energiát (353. ábra).
A hőáramlás
A melegebb testtel érintkező gáz-, illetve folyadékrészek viszonylag hamar felmelegednek. Térfogatuk megnő, így sűrűségük kisebb lesz, ezért felemelkednek. Helyükre hide-gebb gáz, illetve folyadék áramlik – így végül az egész fo-lyadék (vagy gáz) mozgásba jön.
350. ábra
351. ábra
352. ábra
353. ábra
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »