This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »A változó mozgás
A pillanatnyi sebesség
61. ábra
24
A különböző járművek fontos tartozéka a sebességmérő-óra (61. ábra). Utazás közben megfgyelhetjük, hogy a sze-mélyautó vagy az autóbusz sebességmérőjének mutatója szinte állandóan mozog. Hol nagyobb, hol kisebb értéket mu-tat a kerékpár sebességmérője (62. ábra) is, aszerint, hogy éppen gyorsabban, vagy lassabban haladunk. A sebesség-mérő-óra a járművek pillanatnyi sebességét mutatja.
(Az autóbuszok és a kamionok „fekete dobozában” egy író-szerkezet rögzíti a jármű haladási sebességét – 63. ábra – is.)
Az átlagsebesség
Ha tehát autónk nem egyenletesen mozog, a járművel megtett út és a mozgás közben eltelt idő hányadosa nem adja meg azt, hogy az út egyes szakaszain milyen gyorsan haladtunk. Azt azonban megállapíthatjuk, hogy a változó mozgást végző autó egységnyi idő (1 óra, vagy 1 másod-perc) alatt átlagosan mennyi utat tesz meg. Az így kapott
átlagsebességgel egyenletesen haladva ugyanannyi idő alatt ugyanolyan hosszú utat tennénk meg, mint a változó sebességgel haladó autó. Mindezt képlettel is kifejezhetjük:
átlagsebesség =
összes út összes idő
v
átlag
=
s
összes
t
összes
62. ábra
63. ábra
Kérdések
1) Milyen sebességet mutat a járművek sebességmérő-órája? 2) Állandó-e ez a sebesség egy „valódi” mozgás során? 3) Fogalmazd meg: mit jelent az átlagsebesség kifejezés! 4) Miért hasznos az átlagsebesség használata?
Például: vonattal utazunk Szombathelyről Budapestre. A vonat egyes szakaszokon gyorsabban, másutt lassabban halad, és több-kevesebb időt tölt a közbeeső állomásokon is. A menetidő 3 óra. Ez – a 240 km-es távolságot figyelembe véve – azt jelenti, hogy vonatunk 80 km/h átlagsebesség-gel halad. Az utazás megtervezésekor ezt vesszük figyelembe.
Az átlagsebesség a mindennapi életünkben előforduló mozgások egyik fontos jellemzője.
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »