This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »32
Eddigi fzika tanulmányaink során a testek mozgásállapotával, illetve annak megváltozásával foglal-koztunk. Ezek alapján azt mondhatjuk, hogy egy test mozgásállapota akkor változik meg, ha megváltozik sebességének nagysága vagy iránya. (Ilyen változásnak számít az is, ha a környeze-téhez képest addig nyugalomban levő test elindul.) Ezek a változások azonban sohasem történnek „maguktól”, hanemmindig valamilyen hatás következtében.
A testek mozgásállapotát megváltoztató hatást erőhatásnak nevezzük.
Erőkifejtést magunk is érzékelhetünk akkor, ha valamit felemelünk, vagy ha egy labdát eldobunk. Iz-maink megfeszítése révén érzékeljük, hogy nagyobb, vagy kisebb erőhatást fejtettünk ki. Tapaszta-latból tudjuk azt is, hogy a nagyobb erőkifejtéssel eldobott labda messzebb repül.
A labdát megfogva vagy ujjunkkal megnyomva azt is megfgyelhetjük, hogy megváltozik annak alakja.
Az erőhatás következménye lehet a testek alakjának megváltozása is.
Az erő hatására tehát nemcsak a mozgásállapot-változásból, hanem a testek alakjának megváltozásá-ból is következtethetünk.
Az erőhatás mértékének pontos meghatározásához egy új fzikai mennyiséget kell bevezetnünk.
A testek mozgásállapotának és alakjának megváltozását eredménye-ző erőhatás mértéke az erő.
Az erő jele: F, az angol force (magyarul erő) szó első betűje. (Az angol szó helyes kiejtése: forsz.)
A labda eldobása vagy egy tárgy felemelése közben pedig nemcsak erő kifejtését érzékeljük, hanem azt is, hogy az mi-lyen irányban történik. Az erőt tehát rajzainkon nyíllal áb-rázoljuk. A nyíl iránya az erő irányával esik egybe. A nyíl kez-dőpontja az a pont (a támadáspont), ahol az erő a testre hat. A hatásvonal az az egyenes, amelyben az erőhatás jelentke-zik (80–81. ábra). Nagyobb erőt hosszabb, kisebb erőt rövi-debb nyíllal jelölünk ugyanazon az ábrán (82. ábra).
Az erő tehát olyan fzikai mennyiség, melyet nagysága és iránya együtt hatá-roz meg. Az erő vektormennyiség.
Ha írásban is jelölni akarjuk, hogy az erő vektormennyiség, akkor az erőt jelző betű fölé egy kis nyilat rajzolunk, így: FP . Nyomtatásban ugyanezt vastag betű-vel jelezzük: F.
Az erő
80. ábra 81. ábra
82. ábra
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »