This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »1. A rugóerő természetesen a rugalmas test összenyomá-sakor is fellép. Erről meggyőződhetünk, ha egy kiskocsit a végére helyezett, majd összenyomott rugó segítségével mozgásba hozunk. (105. ábra).
Megfgyelhetjük, hogy a kezdetben nyugvó kocsinak megváltozik a mozgásállapota. Mi fejti ki az ehhez szüksé-ges erőt? Nyomjuk össze a rugót különböző mértékben! Mi-kor változik meg jobban a kocsi mozgásállapota?
2. Az órai kísérletben használt rugóra 20-20 g tömegű tes-teket akasztottunk. Először egyet, azután kettőt, végül hármat. A rugó megnyúlása egyre nagyobb lett. Az ösz-szetartozó értékeket egy koordináta-rendszerben ábrá-zoltuk. A rugó megnyúlását Δl-lel jelöltük (106. ábra). Mit olvashatunk le a grafkonról?
Végezzetek ti is hasonló méréseket az általatok használt rugókkal és a szertárban található, különböző tömegű tes-tekkel! Mérési eredményeiteket ábrázoljátok grafkonon, és hasonlítsátok össze a különböző grafkonokat! Milyen ha-sonlóságokat, és milyen különbségeket fedezhettek fel?
3. A fzika szertárban talált eszközökből a 107. ábrán látható kísérletet állítottuk össze. Az erőmérő 1 N erőt mutatott. Mekkora tömegű testeket akasztottunk a rugó végére? Mekkora erőt mutat az erőmérő, ha a 108. ábrának megfele-lően megváltoztatjuk az összeállítást? Miért?
4. A gumikötél vagy az expander nem csak izmaink erősíté-sére használható eredményesen. Ha egyik végüket rög-zítjük, a mögéje (például a falra) tett papíron bejelölhet-jük azt, hogy ki milyen mértékben tudja megnyújtani. Ezzel el is készült az „osztály erőmérője” (109. ábra).
Kísérletek, feladatok
106. ábra
107. ábra
108. ábra
105. ábra
109. ábra
40
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »