This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »Az emelési munka
Emeljünk fel egy erőmérőre akasztott nehezéket (155. ábra)! Azt már tudjuk, hogy az erőmérőről közvetlenül leolvasható a ráakasztott test súlya. Ha egyenletesen emeljük, az eme-lés minden pillanatában ugyanakkora, de függőlegesen fel-felé mutató erőt kell kifejtenünk, mint a test súlya. A testek egyenletes emelése közben végzett munkát emelési mun-kának nevezzük. Az emeléshez szükséges munkavégzés nagysága egyenesen arányos a test súlyával, és azzal, hogy milyen magasra emeljük. Nem függ azonban attól, hogy milyen úton jut a magasba a test.
A súrlódási munka
Ahogy azt már tudjuk, a különböző testek mozgatása közben rendszerint a súrlódási erő (F
s
) is fellép. A testek egyenletes
mozgatásakor éppen annyi erőt kell kifejteni, amennyivel a súrlódási erő „legyőzhető” (156. ábra). Egy testet mozgató erőnek a súrlódási erő ellenében végzett munkáját súrló-dási munkának nevezzük.
A súrlódási munka nagysága egyenesen arányos a leküz-dendő súrlódási erő nagyságával és az elmozdulással.
A gyorsítási munka
Az előző órákon megtanultuk, hogy egy test mozgásállapo-ta megváltozik, ha a rá ható erők nem egyenlítik ki egymást. A példaként vett kísérletben a kocsi egyre nagyobb sebes-séggel mozgott, azaz gyorsult. A mozgásállapot megváltoz-tatásához szükséges munka a gyorsítási munka.
A feszítési munka
Eddigi kísérleteink során már többször használtunk rugókat. A rugó összenyomása vagy megnyújtása közben is munkát kell végezni (157. ábra). A rugók alakját megváltoztató erő munkáját feszítési munkának nevezzük.
155. ábra
156. ábra
157. ábra „Honnan származik” a feszítési munka elvégzéséhez szükséges erő?
56
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »