This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »61
A mechanikai energiák átalakítását évezredek óta ismeri, és alkalmazza az emberiség. A vízikereket már az ókori keleti társadalmakban is használták: az erről szóló írásos emlék mintegy 2000 éves. A szélkereket a perzsák már a 7. szá-zadban ismerték.
Napjainkban is fontos a víz- és szélenergia felhasználása. Ezek ugyanis megújuló energiaforrások – azaz mindig rendelkezésünkre állnak. Nagyon fontos az is, hogy a víz- és szélerőművek működése során nem termelődnek kör-nyezetszennyező anyagok.
A síkvidéki és a hegyi vízerőművekben is alkalmaznak duz-zasztást (167–168. ábra). A duzzasztóból lezúduló víz egyre gyorsabban mozog, helyzeti energiája fokozatosan mozgási energiává alakul át, és forgásba hozza a turbinát. A forgó turbina által meghajtott generátor pedig elektromos ener-giává alakítja át a mozgási energiát.
A fzika és mindennapi életünk
A természet mechanikai energiái
167. ábra
168. ábra
169. ábra Vízturbina modellje. Figyeld meg a turbinakerék kialakítását!
171. ábra
A mai Magyarország területén az első vízerőmű 1895-ben, a Sárvárhoz közeli Ikervár község mellett kezdte meg működését. A Rába folyó vizében „rejlő” mechanikai energiát alakította át elektromos energiává. A környező települések mellett először Szombathely, majd Sopron villamos árammal való ellátását biztosította. Az erőmű ma is működik.
Nemcsak az áramló víz, de az áramló levegő mozgási ener-giája is átalakítható elektromos energiává. A szélerőmű ge-nerátorát az erre a célra tervezett különleges, forgó „lapát”, a rotor hajtja meg. Ahhoz, hogy a szél energiája jól kihasz-nálható legyen, nagyméretű rotorokra van szükség. A ké-pen látható szélerőmű 65 m magas tornyán 45 m átmérőjű rotor forog.
170. ábra A turbinamodell működés közben
This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »