This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »21
része, mégis a testben vagy azon át jelentkezik…Minden hasonlat sántít, az enyém is: állítom, hogy semmiféle zongoraszonáta sem csendülhet fel jól hangolt zongora nélkül, mégis, ugyan kinek jutna eszébe, hogy a szo-nátát a hangszer produktumának 1 tekintse?” – írja Helmut Barz 2 . A görög és a keleti orvoslás évezredek óta úgy tartja, hogy a testi-lelki-szellemi tényezők egymástól elválaszthatatlan összhangja hívja életre az egészséget. Bármelyik zavara negatívan hat a másik kettő-re. A rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, a mindenna-pi tisztálkodás, a szerető család, a pihenés, a teremtő munka, a káros szenvedélyektől (alkohol, drog, cigaretta) mentes élet teremthet har-monikus egységet.
Hány testnevelésórád van hetente? Elegendőnek tartod, vagy vál- •
toztatnál ezen? Mit tennél, ha te dönthetnél ebben a dologban? Milyen lehetőségek vannak lakóhelyeden a tanórán kívüli spor- • tolásra? Mire tanítja meg a sport az embert? Mondj néhány példát saját •
tapasztalataid alapján! Indokold meg, miért fontos a mindennapi testmozgás! •
A test- és lélekápolás egyik… …és másik lehetséges formája
Szent-Györgyi Albert (1893–1986)
1 produktum (lat): termék, mű
2 Helmut Barz (bárc, 1969 –): német rendező, író
3 Szent-Györgyi Albert (1893–1986): élettani-orvosi Nobel-díjas tudós
„A sport… a test útján nyitja meg a lelket…, a sport nemcsak a testnevelésnek, de a lélek nevelésének is leghatásosabb eszköze.” (Szent-Györgyi Albert 3 )
etika_2009.indd 21 etika_2009.indd 21 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »