Page 24 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

22

Testi fogyatékossággal élők és értelmi sérültek

Van-e a környezetedben testi •

fogyatékossággal élő vagy ér-telmileg sérült ember? Ha van, milyen a kapcsolatod vele? Milyennek látod, vagy ha nincs •

a környezetedben, milyennek képzeled az életüket? Hogyan tudsz segíteni nekik? • Mit jelent az akadálymentesí- •

tés? Sorold fel a lakóhelyeden az akadálymentesített köz-épületeket! Indokold meg, miért fontos ez! Nézz utána az interneten, ki- •

csoda Szekeres Pál! Miért le-het ő sok ember példaképe?

Nézd meg a • www.gorduloshow.gportal.hu oldalon a videót! Mit tanulhatsz a csoport tagjaitól?

Keressétek meg az interneten a • www.youtube.com oldalt, írjátok be az ottani keresőbe: Jobb velünk a világ – NEMADOMFEL! Néz-zétek meg az iskolában a videót! Mit tanulhattok a testi fogyatékossággal élőktől és az értelmi sé- •

rültektől? Indokoljátok meg a válaszaitokat!

Napjainkban a fejlett polgári társadalmakban külön gondoskodnak a testi fogyatékossággal élő emberekről. Ezt a fajta segítséget a tör-vényekben, a közlekedésben, az épületek megtervezésében, a gyó-gyászatban tapasztaljuk. Ettől függetlenül a testi fogyatékossággal élő embereknek (gyerekeknek) nagyon erős lélekre van szükségük, hogy képesek legyenek ellensúlyozni testi hiányosságaikat.

Épek és testi fogyatékossággal élők egészségi állapota egyaránt ja-vulhat, ha úgy tudják irányítani az életüket, hogy optimista* szemlé-letet alakítanak ki.

Az egészséges fiatal is beteggé válhat, ha lelki élete zavaros, ha szemlélete valami miatt pesszimista*. A lelki problémák szervi bajo-kat is okozhatnak.

Súlyosabb a helyzet az értelmi sérültek esetében, hiszen rájuk folya-matosan ügyelni kell. Ők nem vehetnek részt a közéletben, a hétköz-napi munkában akkor, ha nem képesek a közösségi szabályok betar-tására. Segítésük, támogatásuk ezért elengedhetetlenül fontos. A fogyatékossággal élő embereknek nem szánalomra van szüksé-gük, hanem tényleges segítségre, és arra, hogy elfogadjuk, az ő éle-tük is ugyanolyan teljes lehet, mint ép embertársaiké. A nyitottság tesz bennünket képessé arra, hogy megismerjük, megértsük, és el-fogadjuk a másfajta életmódot. Ugyanakkor valamennyien sokat ta-nulhatunk mind a testi fogyatékossággal élőktől, mind az értelmi sérültektől.

A Gördülő Tánccsoport (valamennyi táncos kerekes székben ül!) bemutatkozó írásából: „A táncolás nagy öröm számunkra, mert önma-gunk kifejezésének nyitott módja a külvilág felé. Azt mutatja, hogy szinte nincs az életben olyan dolog, melyet akaraterővel, kitartással, szorgalom-mal, közös akarattal ne lehetne elérni. Műsorainkkal megmutatjuk azt is, hogy a kerekes székbe kényszerült ember is képes teljes és érdekes életet élni, és fizikai korlátozottságát legyőzve értékes művészeti tevékenységet folytatni.”

Műsoraikkal sok embertársuknak szereztek már örömet.

A Gördülő Tánccsoport

etika_2009.indd 22 etika_2009.indd 22 12/11/09 12/11/09

Page 24 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »