This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »24
Az egészségfejlesztés
Felelős vagy te is a saját egészségedért! Mit teszel érte? • Hogyan tartod összhangban testi-lelki-szellemi életedet? • Kivel beszéled meg a problémáidat? • Kitől kapsz, ha kapsz „lelki segélyt”? • Gyűjtsd össze az egészséget veszélyeztető okokat! (Idézd fel az •
egészségtanórán tanultakat!)
Készítsetekplakátokat! Azaláb- •
bi témák közül válasszatok!
Népszerűsítse a mindenna-pos testmozgást!
Buzdítson a helyes táplálko-zásra!
Ábrázolja a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a drogo-zás veszélyeit!
A páros játékban fontos az összhang
Az egészségfejlesztés az a folyamat, amelynek során az egyén fo-kozatosan átveszi az ellenőrzést saját élete, egészségi állapota felett. „…minden jó is, rossz is a lélekből árad ki a testre és az egész emberre (…) Először és legfőképpen tehát a lelket kell ápolni, ha azt akarjuk, hogy a fej is meg az egész test is egészséges legyen” – írja Platón 1 .
Az egészség mindennapi életünk egyik erőforrása. Ez az erőfor-rás azonban soha nem lehet végső cél, hanem csupán eszköz az em-ber életében a boldoguláshoz. Egészségünket nagyon sok tényező befolyásolja, amelyeknek minden egyes elemét figyelembe kell ven-ni. Ilyen elemek – többek között – a táplálkozás, a lakás-, munka- és életkörülmények vagy a család békéje.
Az egészségünket meghatározó tényezők négy fő csoportba sorol-hatók: a környezet, az öröklődés (genetika), az egészségügyi ellátó-rendszer és az életmód. Az első három gyakorlatilag tőlünk függet-len, ám az életmódot magunk is alakíthatjuk. Megfigyelhető, hogy azok az emberek, akik képesek az önkorlátozásra, meggondoltabbak, kiegyensúlyozottabbak, előnyösebben tudják alakítani társas kap-csolataikat, sikeresen tudnak alkalmazkodni, képesek másra figyelni, tudják kontrollálni* saját viselkedésüket.
Könnyen belátható, hogy az önálló, cselekvésre kész fiatal, akinek határozott céljai vannak, nagyobb eséllyel kerüli el azt a zsákutcát, amely az alkoholhoz és a droghoz vezet. A társadalomnak az a tagja lehet sikeres és elégedett, aki jól ismeri önmagát, a lehetőségeit, el-igazodik az információk sűrűjében, elérhető célokat tűz ki maga elé, és azok megvalósításáért tenni is képes.
1 Platón (Kr. e. 427–347): görög filozófus
Tanakodó
Az ember testi mivoltában nem is magas rangú eleme a világnak; inkább csak szánalmasan pusztulásra ítélt anyagok összessége. A kő, a fém is tovább él, mint az ember. Ezért mindaz, amit testünkön át jelentünk a vi-lágban, jelentéktelen. Csak a lelkünk erősebb és mara-
dandóbb, mint a kő és fém – ezért soha nem szabad más-képpen látnunk magunkat, mint lelkünk térfogataiban. Az erő, amely a romlandó testi szövetben kifejezi magát, nemcsak alkatrésze, hanem értelme a világnak. Ez az erő az emberi lélek.
Márai Sándor: Füves könyv – Arról, hogy az ember része a világnak (részlet)
etika_2009.indd 24 etika_2009.indd 24 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »