Page 40 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

38

A nyelv és a beszéd

Az ember jellegzetes képessége, kivételes tudása a nyelv*. Ez a leg-egyetemesebb jelrendszer* a Földön.

Az emberi nyelv abban különbözik minden más, állati kommuniká-ciós* rendszertől, hogy benne a jelek és a velük körülírt tárgyak, illet-ve fogalmak közötti kapcsolat hagyományokon alapul. Ugyanazt a dolgot (tárgyat, élőlényt, eseményt, helyzetet) az egyes nyelvekben különbözőképpen nevezik. A „kutya” angolul dog, németül Hund, spanyolul perro magyarul pedig kutya. Megegyezés, hagyomány kér-dése, hogy az egyes nyelvekben mit mivel jelölnek.

A tudósok szerint ma a világon közel négyezer nyelven beszélnek az emberek. Például a kínai nyelv különböző nyelvjárásait több mint egymilliárd ember beszéli. Vannak olyan törzsi nyelvek, amelyeket alig pár tucat ember használ.

A nyelv lehetővé teszi az ember és ember közti érintkezést. Társa-dalmilag szentesített eszköz, de a beszéd* – a nyelvhasználat – egyé-ni tevékenység.

A beszéd összefoglaló neve mindannak, amit egy nyelvi közösség tagjai érintkezésük során mondanak. A beszéd mondatok végtelen sorozata. A nyelv a beszéd szabálya. A beszéd egyéni jelenség, míg a nyelv kollektív*, társadalmi jelenség.

6. Nyelv, kommunikáció, gondolkodás

„Nem a szavak megbecsülésére oktatnám tanítványaimat elsősor-ban. Azokból úgyis elég van. Arra oktatnám őket, hogy vessék meg az üres és hamis szavakat, mert később csak így becsülhetik azokat a szavakat, melyekben tartalom és igazság van.”

(Kosztolányi Dezső)

Magyarázzátok meg az • „üres és hamis szavak” jelentését! Szoktatok-e figyelni arra, hogy •

szépen fogalmazzatok, ami-kor beszélgettek? Miért lehet ez fontos?

Mi a beszéd? • Eddigi tanulmányaid alapján •

idézd fel, mit tudsz a nyelv, a beszéd kialakulásáról! Mit közlünk a beszédünkkel? • Mi a gondolkodás szerepe az •

ember életében? Mi lenne, ha nem tudnánk •

beszélni, nem lennénk képe-sek egymásnak gondolatain-kat elmondani?

Véleményetek szerint mekkora ereje lehet a szavaknak? • Mondjátok el, hogyan tudunk bántani, illetve gyógyítani szavakkal! •

Kosztolányi Dezső: Nyelv és lélek (részlet)

Sohase lehet eléggé bámulni azon, hogy az ember beszél, és a lehelete mozgat-ta hangszálaival közölni tudja azt, amit gondol és érez. Ez a lehelet maga a lé-lek, maga a csoda. Ha a színház zsúfolt nézőterén az előadás alatt ennyit mon-dok; „Tűz van”, nem is izgatottan és riadtan, nem is túlságosan hangosan, csak egyszerű állító formában, egy tényt közölve, akkor nagy változások történnek. A jelenlevők fölugrálnak, dulakodva, őrjöngve rohannak a vészkijárat felé, a tolongásban a nők estélyi ruháját cafatokra tépik, s a gyermekeket agyontipor-ják. Valóban tűz van? Talán nincs is. Lehet, hogy tévedtem. Az is lehet, hogy aljas tréfát űztem, s ugrattam a többieket. De ez mindegy. Tűz van, mert azt mondtam, hogy tűz van. Ez a mondat tűzvészt támasztott ezer és ezer agyve-lőben, s az a tűzvész, noha nem érzékelhető, nem kevésbé valódi, mint az iga-zi, ez a tűzvész lobog, kígyózik, elharapódzik, lángja már a mennyezetet nyal-dossa, szikrája és hősége elemészt mindent.

Kosztolányi Dezső (1885–1936)

etika_2009.indd 38 etika_2009.indd 38 12/11/09 12/11/09

Page 40 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »