This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »43
1 ejtsd: szemjuel mórsz
2 ejtsd: csárlsztaun
3 ejtsd: jél
4 ejtsd: kalidzs
5 ejtsd: nesönel ekedemi of dizájn
6 ejtsd: luiz véjl
1791. április 27-én egy pap fiaként az amerikai Charlestown 2 -ban született Samuel Morse. A mai Yale 3 Egyetem elődjében, a Yale College 4 -ban folytatott tanul-mányokat, majd pedig könyvkereskedőnek tanult. En-nek ellenére fiatal korában festőművészként kereste ke-nyerét. Morse elsősorban portréfestőként és szobrászként vált ismertté. A művészetek elkötelezett híveként 1825-ben alapító tagja lett a New Yorkban létrehozott National Academy of Design 5 -nak, 1826-ban pedig annak elnöké-vé választották.
Az 1832-es esztendő meghatározó volt a művész életében. Nemcsak azért, mert a New York-i egyetemen rajzpro-fesszori állást kapott, hanem azért is, mert ekkor kezdett el kémiai és elektronikai kísérletekkel foglalkozni. Több-éves munka után kifejlesztette az első elektromágneses távírót. A mintadarab sikeres bemutatóján a papírszala-gon a következő számok álltak: 214-36-2-58-112-04-09-1837, azaz: „sikeres kísérlet a telegráffal 1837. szeptem-ber 4-én”.
Morse egyik fiatal munkatársa, Alfred Lewis Vail 6 rábe-szélte apját, hogy 2000 dollárral támogassák a további fej-lesztéseket. Mint ahogyan az gyakran előfordul, sokáig nem érdeklődtek Morse találmánya iránt. Miután Ame-
rikában elutasították, Európába utazott, azonban ott sem tartottak igényt a készülékre. A feltaláló és társa viszont nem adta fel, hanem tovább tökéletesítették a szerkezetet, míg végül elismerték a munkájukat.
Csodálatos az is, mennyire érzékenyek az emberek. Mint egy rózsa. Mint egy kankalin. Oly végzetesen figyelnek minden szóra, mely hiúságukat sértheti, mint senki és semmi az élők világában. Egy hanglejtés is halálra tud sebezni egy embert, igen, már az is, ha éppen hallgatsz róla, mikor ő úgy várja, hogy dicsérjed, vagy helyeselj ne-ki: örökké ellenségeddé változtat egy embert.
S ugyanezek az emberek, akik ilyen félelmesen finom hallással érzékelnek mindent, ami személyükre vonatko-
zik, akik egy kézszorítás bensőségén, egy telefonbeszél-getés hanglejtésén is átérzik a személyük felé villanó vé-leményt vagy igazságot, ezek a mimózánál gyöngédebb és érzékenyebb emberek gondtalanul követik a legotrom-bább aljasságokat, szemrebbenés nélkül kegyetlenked-nek, közömbösen és néha jókedvűen is. Az emberi lélek-nek ezt a rugalmasságát nem érdemes bírálni; csak tudni kell erről. S nem lepődni meg semmin, soha.
Minek a rövidítése az S. O. S.? • Írd le a nevedet morzejelekkel! •
Milyen nem verbális kommunikációs eszközöket ismertek? Soroljátok fel! • Beszéljétek meg, mekkora szerepe lehet a kapcsolataitokban a nem verbális kommunikációnak! •
A R
P 9
L 4
J 2
Á S
K 3
M 5
O 7
N 6
Ö 8
E V
D Ü
É W
G Y
Q 0
I 1
H Z
F X
C U
B T
Samuel Morse 1 , a távíró feltalálója
Márai Sándor: Füves könyv − Az emberi érzékenységről (részlet)
etika_2009.indd 43 etika_2009.indd 43 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »