This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »47
Tanakodó
„Egy kultúra nemcsak akkor pusztul el, ha Athén és Ró-ma finom terein megjelennek csatabárddal a barbárok, hanem elpusztul akkor is, ha ugyanezek a barbárok meg-jelennek egy kultúra közterein, és igény nélkül nagy ke-resletet, kínálatot és árucserét bonyolítanak le. Te válo-gass. Ne finnyásan és orrfintorgatva válogass, hanem szigorúan és könyörtelenül. Nem lehetsz elég igényes er-kölcsiekben, szellemiekben. Nem mondhatod elég követ-kezetesen: ez nemes, ez talmi 1 , ez érték, ez vacak. Ez a dolgod, ha ember vagy, s meg akarod tartani ezt a ran-got.” (Márai Sándor: Füves könyv – Az igényről)
„Ami könnyen elérhető, az a felszínen csillog. Ami ér-ték, olykor fénytelen, és a mélyre kell ásni érte! Amiben a sokaság élvezetét leli, sivár és illanó gyönyörűséget kínál. Amiről én beszélek, az a felszínről nem látható, és a bensődben derül.” (Seneca 2 : Erkölcsi levelek)
Az egyeneslelkűség és a feltétlen igazmondás. A kötelességek hű teljesítése. A segítőkészség. A testvériség szelleme.
Gyengédség másokkal, szigorúság önmagunkkal szemben.
A természet szeretete.
A jó lélekkel és készséggel való engedelmesség a feljebb-valóknak.
A meggondoltsággal társult vidámság. A takarékosság. A testi és lelki tisztaság.
„Mégiscsak van valami, amitől változik az ember. At-tól, ha van valaki, aki olyannak szereti és fogadja el, amilyen. Éppen olyanként. Elálló fülekkel, néha egy kis füllentéssel, egy kis hencegéssel. Nem fognak vissza-simulni a fülei, nem fog sokkal kevesebbet füllenteni és hencegni – csak egy kicsivel kevesebbet, egyszóval vál-tozni fog.” (Ancsel Éva: Bekezdések az emberről) „A szeretet olykor derűs, kritikus, erotikus. Olykor vi-lágot megváltó, izgalmas, játékos, alkotó, harcot vívó. Örömteli, megerősítő és megrendítő – és végül is a vé-gesben a végtelent mégiscsak megvalósító.” (Kamarás István)
„Ossz szeretetet, bárhová mész: legfőképpen a saját há-zadban… ügyelj rá, hogy mindenki jobb érzésekkel és boldogabban távozzék tőled, mint ahogyan jött. Légy Isten jóságának élő kifejeződése; jóság ragyogjon a sze-meidben, a mosolyodban, meleg, üdvözlő szavaidban.” (Teréz anya)
„Ne külső szépségeddel tündökölj, hanem tetteid legye-nek szépek!” (Thalész 3 )
A cserkészek tíz törvénye
Alakítsatok csoportokat, majd olvassátok el és •
értelmezzétek az idézeteket!
Az erkölcsi normák példás egyszerűséggel fogalmazódtak meg a Baden-Powell • 4 alapította cser-készek tíz törvényében. Beszéljétek meg, mire mozgósítanak a cserkésztörvények!
1 talmi (ném): hamis, nem valódi
2 Seneca (szeneka; Kr. e. 4–65): római filozófus
3 Thalész (Kr. e. 624–547): görög filozófus, matematikus, csillagász
4 Robert Baden-Powell (bédn-póel; 1857–1941): angol író, a cserkészet megalapítója
Márai Sándor
etika_2009.indd 47 etika_2009.indd 47 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »