Page 50 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

48

Egy vár a vallásháborúk idején ostrom alatt áll. A város-ban kétszáz foglyot tartanak fogva, akiket ki akarnak végezni. Az ostrom célja a túszok kiszabadítása. A vá-ros egyik lakója, egy szerzetes hozzájut a város kapujá-nak kulcsához, és emiatt választás elé kerül: vagy kiszol-

gáltatja a kulcsokat az ellenség vezérének, és megmenti a foglyok életét, de közreműködik a város lakóinak elpusz-tításában; vagy megőrzi a kulcsot, és mintegy részese lesz a foglyok megölésének. Akár az egyik, akár a másik meg-oldást választja, ártatlanok halálát idézi elő.

„A cél szentesíti az eszközt” gondolatnak számos védelmezője akadt a törté-nelemben. Közülük az egyik legnevezetesebb Machiavelli 2 , aki A fejedelem című munkájában tanácsokat ad egy felvilágosult uralkodónak a feudális nagybirtokosok hatalmának megtörése céljából. Tanácsainak vezérelve: a politikában úgy lehet eredményt elérni, ha alárendeljük a célnak az eszközt. Ezért egyaránt alkalmazható a jó és a rossz, az igazságos és az igazságtalan, attól függően, hogy melyik előnyös számunkra.

„Az a politikus, aki mindig úgy jár el, ahogy a lelkiismerete diktálja, a vesz-tébe rohan, és nem boldogulhat. Ezért szükséges, hogy a fejedelem megta-nuljon rossznak lenni, s ezt a szükségnek megfelelően gyakorolja”– hirdeti Machiavelli. „Ha egy uralkodó hatalomra kerül, akkor a hatalom átvétele-kor, és ne folyamatosan legyen kegyetlen. Először számoljon le az ellenfele-ivel, azután játssza a méltányos és kegyes uralkodó szerepét. Egyesítse a ró-ka és az oroszlán tulajdonságait: legyen ravasz, de ne riadjon vissza a nyílt erőszak alkalmazásától sem.”

Az embereket nem te érdekled, hanem önmaguk. Mutass őszinte érdeklődést irántuk!

Hallgasd figyelmesen a másikat, és ösztönözd arra, hogy önmagáról beszéljen (…)

De azonnal vedd le róla tekintetedet, amikor „hibázott”, amikor „incidens” 3 történt (…)

Ha butaságot mondott, és épp mentegetőzik, engedd, hogy megmentse a látszatot, sőt, ebben segíts neki! Mutass megbecsülést a véleménye iránt!

Ha nem tudsz vele egyetérteni, akkor a kritikát óvatosan alkalmazd, azaz nagy tapintattal.

Ha a véleményét akarod megváltoztatni, késztesd „igen”-

re az első mondatoknál. Ezzel közös területre léptek, s így talán könnyebb lesz.

Ha tévedtél, vagy te mondtál butaságot, akkor nyugodtan valld be, de ezt méltósággal tedd, és ne alázatoskodj! Kerüld, hogy arcodon a „fenyegetés” vagy a „gyilkos gúny” megjelenjen!

A másik szemszögéből nézd a dolgokat! Próbáld ennek alapján megfogalmazni azt, amit te igaznak tartasz! Ne légy irigy, hivatkozz arra, amit ő mondott!

Minden ember sóvárog az elismerésre. Ha őszintén el tu-dod ismerni valamely nézetét vagy jellemvonását, akkor elégítsd ki ezt a sóvárgást!

Olvassátok el Sartre • 1 Az ördög és a jóisten című darabjának alapkonfliktusát!

Lehet-e erkölcsös megoldás ebben az esetben? Vitassátok meg tanári irányítással! •

Vitassátok meg a következő megállapítást! • A cél sohasem szentesítheti az eszközt! Te milyen tanácsokkal látnád el a mai politikusokat? •

Mohás Lívia az olvasmányban ismertetett szabályrendszer betartásától várja, hogy kapcsolataink •

emberségesebbé váljanak. Mi a véleményetek az olvasmányban leírtakról? Vitassátok meg!

1 Jean-Paul Sartre (zsan-pól szártr; 1905–1980): francia író, filozófus

2 Niccolò Machiavelli (nikkoló máhiavelli; 1469–1527): itáliai államférfi és író

3 incidens (lat): váratlan, kellemetlen esemény

Mohás Lívia: Mit tudsz önmagadról? (részlet)

Machiavelli (1469–1527)

etika_2009.indd 48 etika_2009.indd 48 12/11/09 12/11/09

Page 50 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »