Page 64 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

62

A szeretetkapcsolat másik láncszeme az édesapa. Az apák épp-olyan fontosak a gyermekeknek, mint az anyák. Gondoskodnak a csa-ládról, védelmet és biztonságot nyújtanak szeretteiknek.

A magyar nyelv őrzi a „családfő” szót, aki régen a nagycsalád* veze-tője, képviselője volt. Ma inkább az édesapát nevezzük így.

Együtt járunk majd bevásárolni, és ha csak úgy nézelődünk az áruházban, egyikünk sem fogja megkérdeni a másiktól, hogy tulajdonképpen mit akarsz venni?

Örülök, hogy lány, mert így lesz, akit az apja megtaníthat síelni, pingpongoz-ni és biztosítékot cserélni, lesz, akinek az apja szívesen segít a konyhán, és lesz, aki meggyőzi az apját, hogy egy nő is vezethet jól autót, ha nem is tudja beál-lítani az alapjáratot.

Janikovszky Éva: Örülj, hogy fiú! (részlet)

(…) Az én fiam olyan jól nevelt lesz, hogy csak azért ül le elsőnek a buszban, hogy aztán átadhassa a helyét másnak, az öreg néniktől és bácsiktól nemcsak megkérdezi, hogy hogy tetszik lenni, hanem azt is végighallgatja, ha netán el-mondják, és senkinek sem felejt el üdvözlőlapot küldeni a nyaralásból! (…) (…) Örülök, hogy fiú, mert így lesz, akit az apja elvihet a focimeccsre, s akit utána haza is kell hozni, lesz, akivel az apja itthon is kártyázhat, sakkozhat, bélyegezhet, és lesz, akivel megbeszélheti, hogy szerinte mi baja a karburátor-nak.

Arról nem is beszélve, hogy lesz, aki magától leszalad a sportújságért, és sosem felejti el bedobni a totószelvényt. (…)

(…) Ha nagy lesz a fiam, megjavítja a redőnyt, ha megakad, a csapot, ha csö-pög, a fregolit, ha leszakad, a rádiót, ha recseg, a tévét, ha fut a kép, a frizsidert, ha nem hűt, a mosógép kerekét, s a kályhát, ha nem fűt, a vasalót, ha zárlatos, a kvarcórát, a porszívót, a cipzárat, a szárítót, s mindez nem is csodálatos, hisz egy fiú mindenhez ért.

Erich Fromm 1 : A szeretet művészete (részlet)

Az apa képviseli az emberi lét másik pólusát: a gondolkodás, az ember ké-szítette dolgok, a törvény és a rend, a fegyelem, az utazás és a kaland vi-lágát. Az apa tanítja a gyermeket, ő az, aki megmutatja az utat a világ-ba. (…) Az apai szeretet feltételekhez kötött. A feltételekhez kötött apai szeretetnek éppúgy, mint a feltétlen anyai szeretetnek megvan a pozitív és negatív oldala.

„Apámmester volt s kántor, százdalú. Kezén magyar lett egy kis tót falu. Torkában volt kamrája: énekelt Templomban és a Sírkertben, s így nevelt öt gyermeket.” (Mécs László)

„Otthon mindig csend volt, erre számítani lehetett. Az ember már csak becsület-ből is kénytelen volt beilleszkedni, ráállni a szülők hullámhosszára. Tiszta és jó-ságos emberek voltak a szüleim, szégyen lett volna másként élni, nem viszonoz-ni, kitáncolni a sorból.”

(Gyarmati Dezső 2 visszaemlékezései)

Apák és fiak

A csoportok a Fromm-idézetek alapján beszéljék meg, miben kü- •

lönbözik az anyai és az apai szeretet!

Œ Érzékelitek-e a ti családotokban ezt a különbséget?

Œ Egyetértetek-e a szerző véleményével? Vitassátok meg, milyen pozitív és negatív vonásai lehetnek az •

apai és az anyai szeretetnek!

Szüleim mesélték rólam • címmel készítsetek fogalmazást arról, mi-lyenek voltatok kiskorotokban! Az otthonról hozott fotók és tárgyak alapján meséljetek el egy •

kedves gyermekkori történetet magatokról!

1 Erich Fromm (1900–1980): német filozófus, pszichológus

2 Gyarmati Dezső (1927–): vízilabdázó, majd edző, sportvezető. Gyarmati Andrea édesapja

etika_2009.indd 62 etika_2009.indd 62 12/11/09 12/11/09

Page 64 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »