Page 71 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

69

A felszínes kapcsolatok

Cimboraságra könnyen szert lehet tenni valamilyen ajándékkal, pénz-zel vagy más eszközökkel. Ezek a kapcsolatok általában valamilyen ér-dek köré szerveződnek. Ha a közös érdek megszűnik, a haveri* kap-csolat is könnyen megszakad. „A poharazás közben kötött barátság olyan törékeny, mint az üveg” − tartja a latin szólás.

Melyek a barát legfontosabb •

tulajdonságai?

Mi a véleményed a • jó barát és rossz barát kifejezésről? Milyen tulajdonságok kelle- •

nek ahhoz, hogy könnyeb-ben tudjon valaki barátkozni?

Nézz utána a könyvtárban •

vagy az interneten, miről hí-resek a képen látható szemé-lyek!

„Barátságunk előzmény nélkül, egyszerre tört ki, mint valami betegség, és for-rasztotta össze figuráinkat oly határig, hogy − miután mindig együtt voltunk lát-hatóak − akik nem ismertek bennünket, azt gondolták, testvérek vagyunk.” (Szabó Magda, Mikes Edithez fűződő barátságáról)

„Az ember úgy képzeli, hogy a barátság szolgálat. Mint a szerelmes, úgy a barát sem vár jutalmat érzéseiért. Nem akar ellenszolgálatokat, nem látja valószínűtlen lénynek azt, akit barátjául választott, ismeri hibáit, s így vállalja, minden követ-kezménnyel. Ez lenne az eszmény. S csakugyan, érdemes-e élni, embernek lenni ilyen eszmény nélkül?”

(Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek − részlet)

„Talán nincs is olyan, hogy jó barát meg rossz barát − talán csak barátok vannak, olyanok, akik az ember mellett állnak, ha megsérül, és akik segítenek, hogy ne le-gyen olyan magányos. Talán értük mindig érdemes aggódni, reménykedni, őér-tük érdemes élni. Talán még meghalni is, ha úgy kell lennie. Nincsenek jó bará-tok. Nincsenek rossz barátok.

Csak olyan emberek, akik házat építenek a szívedben.” (Stephen 1 King: AZ − részlet)

„A pajtásság, a cimboraság néha olyannak látszik, mintha barátság lenne. A kö-zös érdekek néha megteremtenek emberi helyzeteket, melyek hasonlítanak a ba-rátságra. Aztán a magány elől is szívesen elmenekülnek az emberek mindenféle bizalmasságba, melyet legtöbbször megbánnak ugyan, de ideig-óráig azt hihetik, ez a bizalmasság már a barátság egy válfaja. Mindez persze nem az igazi.” (Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek − részlet)

Nehru és Gandhi

1 ejtsd: sztefn

Az igaz kapcsolatok

Az igaz kapcsolatok nem maguktól jönnek létre, hanem össze kell őket kovácsolni. Vannak, akik könnyebben, vannak, akik nehezebben teremtenek kapcsolatot. Előfordulhat, hogy az akadozva, nehezen megszületett barátság erősebb, tartósabb lesz, mint egy másik, ha-marjában létrehozott.

A barátság drága kincs, amelyre féltő gonddal kell vigyázni. Ennek egyik módja a másikra való odafigyelés. A baráti kapcsolatok fejlesz-tik az empátiát. Az empátia az a képességünk, amellyel bele tudjuk képzelni magunkat mások helyzetébe, érzéseibe, gondolataiba.

Szabó Magda (1917–2007)

etika_2009.indd 69 etika_2009.indd 69 12/11/09 12/11/09

Page 71 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »