This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »70
Az ifjúkori barátság
A barátságnak – különösen serdülő- és ifjúkorban – nagy jelentősége van, amelynek alapja legtöbbször a hasonló gondolkodásmód, világ-szemlélet, érdeklődés és ízlés.
Az ifjúkori barátság önálló választáson alapul, ezért tartós. Felnőtt-korban is születnek barátságok, például munkatársakkal vagy közös érdeklődési kör szerint.
A gyerekkori, fiatalkori barátságok igen értékesek. Sokszor évekig tartanak, s ha megszakadnak is, emlékük egész életen át végigkísér bennünket.
Gary 1 Inrig: Az igazi barátság
Háborús időben gyakran lehetünk tanúi az igaz, önfeláldozó barátság példáinak. Egy ilyen történet két elválaszthatatlan jó barátról szól, az első világháborúból. Együtt jelentkeztek a hadseregbe, együtt vettek részt a kiképzésben, együtt men-tek hajón külföldre, és egymás mellett küzdöttek a fronton.
Az egyik támadás alkalmával egyikük a szögesdróttal borított mezőn olyan súlyosan megsebesült, hogy nem tudta visszavonszolni magát a lövészárokba. Az egész terület súlyos ellenséges tűz alatt állt, és öngyilkosság lett volna megkísé-relni a megmentését. Barátja mégis meg akarta kísérelni. Mielőtt azonban a lö-vészárokból kimászott volna, parancsnoka visszarántotta, és megtiltotta, hogy kimenjen. „Már késő. Nem tehetsz semmit, legföljebb téged is lelőnek.” Néhány perccel később a tiszt hátat fordított neki. Erre a férfi azonnal elindult, hogy eljusson a barátjához. Nemsokára támolyogva jött vissza, életveszélyesen megsebesítve, a barátjával – aki már halott volt – a karjában. A tiszt dühös volt, egyszersmind mélységesen megindult. „Micsoda tékozlás! – kiáltotta. – Ő maga halott, és te is nemsokára az leszel. Ez egyszerűen nem érte meg!” A haldokló fér-fi utolsó erőfeszítéssel ezt felelte: „De igen, ezredes! Mikor odamentem hozzá, az egyetlen mondat, amit még mondott, ez volt: Tudtam, hogy eljössz értem, Jim.”
1 ejtsd: geri
Bajtársak az I. világháborúban
Itt jól érzem magam
Helyem az osztályban Rajzolj egy kört, köré pedig annyi kisebbet, ahány osztálytársad van! • Írd be a külső körökbe osztálytársaid betűjelét, a középsőbe pe- •
dig a saját nevedet! Felelj a következő kérdésekre! A válaszaidnak megfelelően húzz •
vonalat magad, és az általad jelölt osztálytársak közé! A vonalakra írd rá a kérdések számát! 1. Kivel tanulsz szívesen?
2. Kivel jársz sétálni, illetve moziba? 3. Kivel beszélgetsz legtöbbet?
4. Kinek segítesz szívesen a tanulásban? 5. Kinek ugyanaz a hobbija, mint neked? 6. Kik tartoznak a baráti körödbe? 7. Kinek szoktad megvallani a titkaidat? 8. Ki jár el a leggyakrabban hozzád? 9. Kihez jársz el a leggyakrabban? Értékeljétek tanári irányítással a kapott ábrákat! •
Mi a különbség a • bajtárs és a barát között?
etika_2009.indd 70 etika_2009.indd 70 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »