This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »75
Egyes csoportokhoz önként csatlakozunk (szakkör, baráti társaság, színjátszó csoport), más csoportokhoz való tartozásunk viszont több-nyire nem szabadon választható (mint például az osztály).
A közösség
A közösség* az emberek közötti együttműködés legmagasabb mi-nőségű formája. Független személyiségek szabad társulása. Nem vé-letlenen vagy születésen alapul, hanem választáson. Ismérvei a kö-zös érdekek, a közös értékrend, a közös célok, a közös döntések, és az előbbiek meglétének tudata, a „mi”-tudat. A közösségeknek saját tör-ténete van, hagyományai, normái, szabályai jönnek létre.
Az iskolai osztályokba a tagok általában nem önként kerülnek be. Ha egy osztály jól működik, akkor harmonikus, egymást tisztelő, segí-tő kapcsolatrendszer, közösség alakul ki. Ez azonban nem mindig jel-lemző. Gyakran előfordul, hogy különböző értékrenddel rendelkező, más célokat szem előtt tartó tanulók kerülnek egy osztályba. Az osz-tályon belül az erősebb, hangosabb, esetleg erőszakosabb réteg vál-hat irányítóvá. Ilyenkor ellentétek és ellenfelek élnek egymás mellett. Hiányzik a kiegyensúlyozottság, a kapcsolatok szimmetriája.
Az osztálykirándulások sok lehetőséget nyújtanak a jó közössé- •
gek formálásához. Csoportokban dolgozva tervezzetek meg egy kétnapos utat programokkal, szabadon választott útirány szerint! Győzzétek meg társaitokat arról, hogy az általatok választott prog-ramot fogadják el!
Előítéletek nélkül
Egy hógolyózó osztály
Rokonszenv
Rokonszenv és ellenszenv
Mi határozza meg, hogy kapcsolatot létesítünk-e egy másik személy-lyel vagy sem?
Általában azok rokonszenvesek, akik hasonlítanak hozzánk, és ugyanazokat az értékeket vallják, mint mi. Ha valaki sok mindenben egyetért velünk, az megerősíti bennünk nézeteink helyességét. Az ilyen ember elfogadható számunkra.
Előfordul, hogy idővel olyan társaink keltik fel az érdeklődésün-ket, akik különböznek tőlünk. Amikor azonban jobban megismerke-dünk velük, új szemléletmód, sokszor egy másik világ nyílik meg előt-tünk. Az „ellentétek vonzásához” is szükség van néhány kapcsolódási pontra − közös munkakör, hobbi, jó humorérzék −, mert csak így le-het tartós egy baráti viszony.
etika_2009.indd 75 etika_2009.indd 75 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »