Page 78 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

76

Hajlamosak vagyunk arra, hogy az embereket a múltban szerzett ta-pasztalataink alapján ítéljük rokon- vagy ellenszenveseknek. Ha pél-dául egy szókimondó emberben csalódtunk, egy zárkózott viszont segített nekünk, a visszafogottságot jó tulajdonságnak tekintjük. Ha olyasvalakivel találkozunk, aki hasonlít egy korábbi ellenszenves em-berre, előfordulhat, hogy bizalmatlanok leszünk vele szemben. Vonzó-nak találjuk viszont azt, akinek viselkedése hasonlít egy jó barátunkéra. Az első benyomások azonban félrevezetők lehetnek. Előfordulhat, hogy a kezdeti negatív élmény megfoszt bennünket egy jó barát-tól. Ezért a kapcsolatok kialakításakor fontos, hogy előítéleteinket, ré-gi beidegződéseinket tegyük félre. Közeledjünk nyitottan embertár-sainkhoz!

Voltak-e (vannak-e) olyan barátaitok vagy kedves ismerőseitek, •

akik nagyon különböztek tőletek? Ha igen, mi volt a kapcsolódá-si pontotok? Mutassatok be olyan híres embereket, akik ellentétes természetű- •

ek voltak, mégis barátság szövődött közöttük! Gondoljátok végig, milyenek a barátaitok, közeli ismerőseitek! Kik •

hasonlóak hozzátok, kik különböznek tőletek? Gyűjtsétek össze egyénenként a számotokra rokonszenves, illetve •

ellenszenves tulajdonságokat! Vessétek össze, hogy az egyes tulaj-donságok mindenkinél ugyanabban a csoportban szerepelnek-e!

Őszinteség és hazugság

Edmondo de Amicis 1 : A Szív (részlet)

Egy nagyszerű tett 26. szerda

Éppen ma derült ki, milyen remek fiú ez a Garrone. Amikor beléptem az osz-tályba – egy kicsit elkéstem, mert az első osztályos tanító néni megállított, hogy mikor jöhetne el hozzánk –, a tanító úr még nem volt ott, és három-négy fiú a szegény Crossit 2 kínozta, azt a vörös hajút, akinek béna a karja, és a mamája zöld-séget árul. Vonalzóval bökdösték, gesztenyehéjjal hajigálták az arcát, nyomorék-nak csúfolták, és a felkötött karját utánozták. Egyedül ült a padban, nagyon sá-padt volt, és könyörgő szemmel nézett egyikről a másikra, hogy hagyják már abba. De a többiek még jobban csúfolták, erre hirtelen reszketés fogta el, és vörös lett mérgében. Franti, az a gonosz képű, fölpattant a pad tetejére, és úgy csinált, mint aki két nehéz kosarat cipel, a Crossi mamáját majmolta, hogy milyen volt, amikor a fiáért jött az iskolába, mert most nem jön, beteg. Sokan hangosan vi-hogtak. Erre Crossi elvesztette a fejét, fölkapta a tintatartót, és teljes erőből Franti felé hajította. Csakhogy ő elhajolt, és a tintatartó a tanító urat találta el, aki ép-pen akkor jött be.

Mindenki hanyatt-homlok rohant a helyére, és rémült, halálos csönd támadt. A tanító úr sápadtan fölment a katedrára, és dühösen kérdezte: − Ki volt az?

„Egy hazugság a fél világot körbeutaz-za, mialatt az igazság még mindig csak a cipőjét húzza fel.” (Mark Twain 3 )

1 Edmondo de Amicis (amiszisz; 1846–1908): olasz író, újságíró

2 ejtsd: krosszi

3 Mark Twain (márk tvéjn; 1835–1910): ameikai író

Elhatárolódás

etika_2009.indd 76 etika_2009.indd 76 12/11/09 12/11/09

Page 78 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »