This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »79
Erőszak és önvédelem
Erőszaknak legtöbbször a fizikai bántalmazást tartjuk, de a lelki, szellemi erőszak is súlyos károkat okozhat az embernek. Sokan nem gondolnak arra, hogy a csúfolódás, bosszantás, megszégyenítés, a tárgyak elvétele, a kiközösítés mennyire megbánthatja a másikat, s hogy ezek agresszív cselekedetek.
Az agresszió* etológiai értelemben mindig egy fajtárs megfosztá-sa valamilyen erőforrástól. Emberi viszonylatban a másik (vagy má-sok) ellen irányuló támadó viselkedés. Megfigyelhető, hogy az ember agresszív viselkedése nem a létfenntartással függ össze, legfeljebb csak kiélezett helyzetekben. A modern pszichológia szerint inkább tanult viselkedés. Politikai értelemben viszont fegyveres támadás egy másik állam ellen.
Meg kell tanulnunk szabályozni az agressziót. Ebben segíthet a csa-lád, az iskola, a szűkebb és tágabb értelemben vett társadalmi kör-nyezet. Fontos, hogy olyan tevékenységeket találjunk magunknak, melyekkel levezethetjük a feszültségeinket, miközben másoknak sem ártunk. Ilyen lehet: a sport, a munka, a séta, az elmélkedés.
Szituációs játék
1. Az iskolában egy fiúcsapat rendszeresen terrorizálja* a többieket. Elkérik társaik zsebpénzét, ami megtetszik nekik (kosárlabda, toll, mobiltelefon), elveszik, és veréssel fenyegetnek, ha valaki elárulja őket. Mit lehet tenni, hogy a többiek megvédhessék magukat? 2. Két fiúnak ugyanaz a lány tetszik. Kezdetben a fiúk egymást lejá-ratják, hazugságokat terjesztenek egymásról. Később az ellentét verekedéshez vezet. Keressetek megoldásokat a helyzet kezelé-sére! Játsszátok el!
Ti mit tartotok a feszültségle- •
vezetés helyes formáinak?
Az agresszió nemcsak a szoros •
emberi kapcsolatokban figyel-hető meg, hanem kisebb-na-gyobb közösségek, akár or-szágok között is. Mondjatok néhány példát erre történel-mi tanulmányaitok vagy akár a napi hírek alapján! Mi a véleményetek az akciófil- •
mekről?
Beszéljétek meg a tanárotokkal, hova lehet fordulni segítségért, •
ha agresszió ér titeket vagy ismerősötöket!
Feszültek is szoktunk lenni
Az emberi kapcsolatok természetes velejárója, hogy nézeteltérések alakulnak ki. Az ellentéteket meg kell tanulni helyesen kezelni, tehát mindkét fél számára jó megoldást találni. Ehhez türelemre van szük-ség. Meg kell próbálnunk a másik fél véleményét megérteni.
Manapság egyre többet lehet tudni a családon belüli erőszakról, melynek következményei kihatnak az egész társadalomra. Ez azért is elszomorító, mert ebben a kis közösségben, a családban nő fel a gyermek. Innen kellene kapnia a legtöbb szeretetet és segítséget. A gyermekeknek erről a legnehezebb és legfájdalmasabb beszélni. Az agresszió ellen védekezni kell. Szükség esetén mások segítsé-gét is kérhetjük.
Úgy tűnik, hogy napjainkban növekszik az erőszakos cselekedetek száma. Ti is kerülhettek ilyen helyzetekbe. Ilyenkor felnőttektől kérje-tek segítséget, útmutatást a problémák megoldásához.
Előzetes gyűjtőmunka
Gyűjtsetek szerelmes versekből egy csokorra valót! A számo-tokra legkedvesebbet hozzátok magatokkal a következő órára!
etika_2009.indd 79 etika_2009.indd 79 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »