Page 82 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

80

Tanakodó

Gárdonyi Géza: Egri csillagok (részlet)

− Kedves barátaim és védőtársaim. A falakat láttátok, most már a falakon belül levő erőt is ismeritek. Ebben a várban van most a maradék ország sorsa.

A teremben csend volt. Minden szem Dobón függött. − Ha Eger elesik, utána nem állhat meg se Miskolc, se Kassa. Az apró várakat lerázza a török, mint a diót. Nincs többé ellenállás. És akkor Magyarországot beír-hatja a történelem a halottak könyvébe. Komor szemmel pillantott körül, és folytatta:

− Az egri vár erős, de ott a szolnoki példa, hogy a fa-lak ereje nem a kőben van, hanem a védők lelkében. Ott pénzen fogadott, idegen zsoldosok voltak. Nem a várat mentek védeni, hanem hogy zsoldot kapjanak. Itt az öt pattantyús kivételével minden ember magyar. Itt min-denki a hazát védi. Ha vér kell, vérrel. Ha élet kell, élet-tel. De ne mondhassa azt ránk a jövendő nemzedék, hogy azok a magyarok, akik 1552-ben itt éltek, nem ér-demelték meg a magyar nevet.

Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk (részlet)

Zörögni kezdtek az ágak, recsegett-ropogott valami a nagy fa lombjai közt, s egy pillanat múlva egy szőke fiú mászott le a fáról. Mikor az utolsó ágról a földre ugrott, nyugodtan letisztogatta a ruháját, megállott egyenesen, mint a cövek, és farkasszemet nézett a vörösingesek ámuló csapatával. Senki se szólt egy szót sem, úgy meg-lepett mindenkit ez a váratlanul idetoppant kis vendég. Geréb elsápadt.

− Nemecsek! – mondta ijedten. És a kis szőke felelt is: − Igen, Nemecsek. Én vagyok. És ne kutassátok, hogy ki lopta el a zászlót a fegyvertárból, mert én loptam el. Itt van, ni! És nem szóltam volna, fenn maradtam volna, hiszen ott gubbasztottam már fél négy óta. De amikor Geréb azt mondta, hogy köztünk nincs egy se, aki bátor volna, hát akkor gondoltam: Megállj, majd én megmu-tatom neked, hogy akad még a Pál utcaiak közt is bátor fiú, ha nem más, hát Nemecsek, a közlegény.

(…) mindenki érezte, hogy ez a szőke gyerek valósá-gos kis hős, igazi férfi, aki megérdemelné, hogy felnőtt ember legyen. A hídnál álló két őr, aki az egész esetet végignézte, csak bámult rá, de hozzányúlni egyik sem mert. Mikor Nemecsek a hídra lépett, fölharsant Áts Feri mély, dörgő hangja: – Tisztelegj!

Miért tisztelegtek a vörösingesek Nemecseknek? •

Hogyan hatott a várvédőkre Dobó beszéde? •

Székely Bertalan: Egri nők

Osho: Bátorság (részlet)

A bátorság azt jelenti, hogy minden félelmünk ellené-re nekivágunk az ismeretlennek. A bátorság nem azo-nos a félelemnélküliséggel. Félelem nélkülivé akkor le-szel, ha egyre bátrabbá és bátrabbá válsz. Ez a bátorság legvégső élménye: a félelem-nélküliség a tökéletes bátorság ajándéka. Kezdetben azonban nincs nagy különbség a gyáva és a bátor ember között. Az egyet-len eltérés abban mutatkozik, hogy a gyáva a félelmeire hall-gat, és azokat követi, míg a bátor nem törődik az aggodalmaival, hanem egyenesen előrehalad. A bátor ember minden félelme ellenére nekivág az ismeretlen-nek. Tisztában van a félelmeivel, tudja, hogy ott vannak vele.

Űrséta

etika_2009.indd 80 etika_2009.indd 80 12/11/09 12/11/09

Page 82 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »