This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »90
Amikor a hitről beszélünk, felvetődik, hogy a meggyőződés, a világ-nézet, a vallásosság és az életfilozófia egymástól elválaszthatatlan dolgok. Egyiket a másik nélkül nem lehet tárgyalni. Az emberek gon-dolkodása, hite szerteágazó. Vannak olyanok, akik azt vallják, hogy csak az az ember hisz valamelyik vallásban, akinek nincs megalapo-zott tudása. A hit és tudás azonban nem zárja ki egymást. Gondol-junk csak a világ nagy tudósai közül azokra, akikről biztosan tudjuk, hogy mélyen hívő emberek voltak. Ilyenek előfordultak a múltban is, de számosan közülük ma is közöttünk élnek.
Sokféle hit létezik, melyek közül most csak az egyikkel, a vallásos hittel foglalkozunk. Lehet hinni (az Istenen kívül) magunk és mások erejében, képességeiben, lehet hinni egy eszmében, a szebb jövő-ben, vagy akár a szerencsében. Szétnézve magunk körül, akár csak legszűkebb környezetünkben, azt tapasztaljuk, hogy egyre több olyan megkeseredett ember van, aki nem hisz semmiben, senki-ben. Ennek eredménye a történelem tanúsága szerint – hiszen min-den korban találhatunk erre példát – a káosz, a széthúzás, a háború. Az állítás azonban fordítva is igaz. A történelem legalább annyi ese-tet kínál annak bizonyítására, hogy a káosz, a háború és a széthúzás következtében jutnak el az emberek akár a végső elkeseredésig, a hi-tetlenségig. Sokszor halljuk idézni azt a mondást, mely szerint: hit nélkül lehet élni, de minek. Ennek azonban ellentmond egy másik tétel, ami úgy szól: a hit személyes dolog, ami az ember életének szinte minden cselekedetét meghatározza. Érdemes elgondolkodni a 21. század elején azon, hogy ebben a modernnek mondott vilá-gunkban én, az egyén, mit hallok a hitről, a vallásról otthon, az iskolá-ban, a barátoktól, a televízióból vagy az internetezés közben.
14. Hit, vallás, kultúra
„Néhányszor bennünk fénylik az Isten. Máskor meg bennünk ködlik a semmi.”
(Ady Endre)
Mi a véleményed arról a köztudatban elterjedt nézetről, hogy a •
vallásos hit könnyebbé és biztonságosabbá teszi az ember életét? Hogyan jöttek létre a világ nagy vallásai? Idézd fel korábbi tanul- •
mányaidat! Bizonyítsd be eddigi ismereteid alapján, hogy a vallás és a kultúra •
összefüggenek egymással!
A meditáló Buddha szobra
Holokauszt 1 -emlékmű a Dohány utcai zsinagóga udvarán
Jézus Krisztus-ábrázolás
A hitről általában
1 holokauszt (’égő áldozat’, ’megsemmisítés’; gör): a náci Németországnak a zsidó nép el-pusztítását célzó tevékenysége (1933–1945)
etika_2009.indd 90 etika_2009.indd 90 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »