This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »101
A Lánchíd regénye
pest és Buda fejlôdésével egyre inkább égetô szükséggé vált egy állandó híd építése. Sokat foglalkoztak is ezzel a tervvel. mi volt az oka, hogy olyan sokáig nem valósult meg? nem tudták elôteremteni az építéshez szük-séges tömérdek pénzt, és féltek az árvíztôl is. olyan férfira volt szükség, aki az akadá-lyokat tudásával, kitartó munkájával le tudja gyôzni! Erre a feladatra Széchenyi istván vál-lalkozott.
nemcsak a pénzt kellett elôteremtenie és a terveket elkészíttetnie, az építést megszerveznie, hanem sok-sok harcot kellett meg-vívnia a magyar nemesség-gel is.
Valóban a nemesi sza-badság megtépázását jelen-tette ez a törvény. A tör-vény szerint ugyanis egy gyalogos személy egy kraj-cárt, egy lovas személy négy krajcárt fizet a hídon válogatás nélkül.
nem a krajcárok miatt adták búnak a fejü-ket a kiváltságos nemesi osztályhoz tarto-zók. Az „egyformaságon”, a nemes és nem nemes egyenlô teherviselésén volt a hang-súly. A hídtörvény megtörte a jeget, mint ahogy a híd pillérei megtörik a Duna jegét. 1840. július 28-a nagy nap a Lánchíd tör-ténetében. Ezen a napon verték le az elsô zárógát elsô cölöpét. Amunka szépen haladt elôre, és 1841. augusztus 24-én ünnepélyes külsôségek között megtörtént a Lánchíd alapkôletétele.
Az alapkôünnepély okmányát arany- és ezüstérmékkel együtt helyezték egy üregbe, mely „azonnal 130 mázsás kôvel takartatott be”. Ez nyilván clark (klark) ötlete volt, vala-melyiké a két clark közül. mert ketten vol-tak: clark Vilmos, a tervezô és clark ádám,
az építômester. nem rokonok, de mind a ketten Anglia szülöttei.
clark Vilmos tervét 1838. szeptember 18-án a hídbizottság elfogadta.
clark ádám, az építômester több mint ezer embert irányított, s ha kellett, maga is közéjük állt a sorba.
A nagy munka serényen folyt. Amunkások százai hemzsegtek a cölöpverô gépeknél.
Az ütemes zaj odahallatszott Széchenyi lakásához, aki egy Duna-parti házban bérelt magának lakást, hogy az épülô Lánchíd udvarától csak néhány lépésnyire legyen. majdnem mindennap személyesen megláto-gatta az építkezést, elbeszélgetett a munká-sokkal. A munkások nagyon szerették Szé-chenyit, ragaszkodtak hozzá.
1848. július 18-án, amikor az utolsó láncot húzták fel a hídra, elszakadt az emelôlánc, és a nyolcezer mázsás teher átszakította a munkahidat, belezuhant a Dunába. Széche-nyi és clark ádám, akik a munkahídon állot-tak, hideg fürdôt vettek a folyóban, de sze-rencsésen partra úsztak mind a ketten. v aJda p áL És L estyán s ándor
Kérdések,feladatok
1. Miért Lánchíd a híd neve? Soroljátok fel a mai budapesti Dunahidakat!
p erLaszka d Énes : A tervezett Lánchíd,
háttérben a Budavári Palotával
1840-es évek. rézkarc
hetsznvilag.indd 101 2/21/11 3
This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »