Page 20 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

1818

Mindkét növény őshazája Dél-Amerika. A paradicsom Peruban még ma is gyomnövény. A pap-rika őshazája Mexikó. Ma már nélkülözhetetlen táplálékaink. Fény- és melegigényes, lágy szá-rú növények. Mindkét növény gyökérzete egy vastagabb, hosszabb főgyökérből és vékonyabb oldalgyökerekből áll. Neve: főgyökérzet. A paradicsomvirága sárga, a paprikáé fehér színű. Ha megvizsgálod a paprika és a paradicsom kettévágott termését, tapasztalhatod, hogy mind-kettőben sok a mag. A paprika belseje belül üreges, a paradicsomé húsos, lédús. A paprika termése felfújt bogyótermés, a paradicsom termése sokmagvú bogyótermés.

A paradicsom és a paprika

• Egy magyar tudós, Szent-Györgyi Albert állított elő először a paprik C-vitamint. Ezért Nobel-díjat kapott.

• A paradicsomot mindig a reggeli órákban és éretten érdemes leszedn • A savanyított paprika megtartja C-vitamin-tartalmát, így télen is fonto vitaminforrás.

Hasonlítsd össze a paradicsom és a paprika növényt (egyező és különböző tulajdonságok)! Milyen paprikafajtákat ismersz? Az erős paprikának melyik része a legerősebb? Milyen fűszerpaprikákat lehet kapni a boltokban? Milyen ételek készülnek a paradicsom és a paprika felhasználásával?

Dr. Mester Miklósné: Varázslatos világ – környezetismereti olvasókönyv Ursula Krüger: Kertészkedjünk, gyerekek!

Paradicsom virágzata Paradicsom termése

A paprika és a paradicsom kora őszig ne-veli, érleli termését. Ősszel a növények elpusz-tulnak. Az olyan növényeket, amelyek élete tavasztól őszig tart, egyéves vagy egynyári növényeknek nevezzük. A paradicsom és a pap-rika fogyasztása nyersen a legegészségesebb. A vi-taminok mellett sok növényi rostot tartalmaznak, amelyek jó hatással vannak az emésztésre.

Félbevágott paradicsom és paprika

ika ény

Page 20 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »