This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »111
Szerkesszük meg a síktükör előtt elhelyezett tárgy képét! A tükörre széttartóan eső fénysugarak a visszaverődés után is széttartóan haladnak tovább. Ezt szemünk úgy érzékeli, mintha a tükör mögötti pontokból indultak volna ki (323. áb-ra). Ezeket a pontokat a fénysugarak irányának a meg-hosszabbításával kapjuk – a keletkező kép tehát látszó-lagos (324. ábra). (Másképp úgy is mondhatnánk, hogy a tárgy képe a tükör mögött keletkezik.)
A kép további jellemzői: tárggyal megegyező méretű és egyenes állású. Ez azt jelenti, hogy a tükörhöz közelebb állva a tükörképünket is nagyobbnak látjuk. Aki a tükör előtt a tal-pán áll, annak a tükörképe is így látszik. A tükör nem cseréli fel a„fenn”és a„lenn”helyzetét, felcseréli viszont a„bal” és a „jobb” irányát: a tükör felé fordított tankönyvet nem tudjuk elolvasni, de a fordított írást igen (325-326. ábra).
Kísérleteinkből azt a fontos következtetést vonhattuk le, hogy a síktükörre eső fénysugár a visszaverődés után csak egy meghatározott irányban haladhat.
A síktükörről való visszaverődés tehát irányított visszaverődés. Hétköznapi
tárgyaink felszíne azonban rendszerint nem sima és fényes, hanem kisebb-na-gyobb mértékben érdes felület. Ha jól megnézzük a 327. ábrát, láthatjuk, hogy az érdes felület minden„kis elemére” teljesül a visszaverődés törvénye. Az
egész tárgy azonban a ráeső fényt szétszórtan veri vissza. Az érdes felüle-tű tárgyakról való visszaverődést tehát szétszórt (idegen szóval: difúz ) visz-szaverődésnek nevezzük. A difúz visszaverődésnek nagy szerepe van abban, hogy jól tudjuk érzékelni környezetünk tárgyait. Vajon miért?
A tükörben látott kép pontjait úgy kapjuk meg, hogy a tükörről visszaverődő fénysugarakat visszafelé meghosszabbítjuk. A tükör mögött tehát nem való-di fénysugarak, hanem csak a meghosszabbításaik metszik egymást. A síktükörben keletkező kép ezért látszólagos.
Kérdések
1) Készíts vázlatrajzot, melynek segítségével ismerteted, hogyan verődik vissza a síktükörre eső fénysugár! 2) Miért látjuk úgy, mintha a tükör előtt elhelyezett tár-gyak a tükör mögött lennének?
3) Válassz egy tárgyat, és helyezd el egy síktükör előtt (fénytani szempontból tárgynak számítunk mi ma-gunk is). Milyen képet ad a síktükör erről a kiválasztott tárgyról?
4) Miért írták tükörírással a 326. ábrán látható feliratot?
324. ábra
325. ábra
326. ábra
327. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »