This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »112
328. ábra
329. ábra
330. ábra
331. ábra
A gömbtükör úgy készül, hogy egy gömbfelület homorú vagy domború felét tükröző anyaggal vonják be. A gömb középpontját a tükör geometriai középpontjának , a su-garát a tükör görbületi sugarának nevezzük. A gömb és a tükör középpontján át húzott egyenes a tükör főtengelye (328. ábra)
A homorú gömbtükör
Vetítsünk keskeny, egymással párhuzamos fénynyalábokat a homorú tükör modelljére!
A keskeny, párhuzamos fénynyalábokat úgy állítjuk elő, hogy a fényforrás fé-nyét egymással párhuzamos, keskeny réseken bocsátjuk keresztül.
Megfgyelhetjük, hogy a visszaverődés után a nyalábok egy pont környezetében metszik egymást (329. ábra). Ez a pont a tükör gyújtópontja vagy más szóval: fókusz-pontja (F). A tükör és a fókuszpont távolsága: a gyújtótávol-ság vagy fókusztávolság (f ) (330. ábra).
A 331. ábrán látható gyertyát a tükör gyújtópontja és a tü-kör közé helyeztük. Ekkor a gyertya nagyított, egyenes állású képét láthatjuk a tükörben. Ezzel szemben az – ettől a hely-zettől – jóval távolabbi tárgyak képe kicsinyítve, és „fejte-tőn” jelenik meg (332. ábra).
Vizsgáljuk meg, milyen képeket ad a homorú tükör a gyer-tyáról! Tanári segítséggel készítsük el a 333. ábrán látható összeállítást. Az ernyő óvatos mozgatásával állítsuk be azt a helyzetet, amikor a gyertya éles képe az ernyőn megje-lenik. Ez akkor következik be, amikor az ernyő éppen a tü-körről visszaverődő fénysugarak metszéspontjába kerül.
Az ernyőn felfogható képet a homorú tükörről visszave-rődő fénysugarak hozzák létre úgy, hogy a tükör „előtt” metszik egymást. Az ernyőn felfogható kép tehát a fény-sugarak„valódi” találkozásakor keletkezik.
Gömbtükrök. A homorú tükör
KÍSÉRLETEZZÜNK!
KÍSÉRLETEZZÜNK TOVÁBB!
Az ernyőn felfogható képet valódi képnek nevezzük.
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »