This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »117
Megfgyelésünk alapján azt mondhatjuk, hogy a fény a beesési merőlegestől törik (a 353. ábrán szaggatott vonallal jelöltük a fény eredeti haladási irányát). Hasonló jelenséget tapasztalunk akkor is, ha a fény üvegből vagy plexiből lép a levegőbe (354. ábra).
Kérdések
1) Milyen jelenségeket figyelhetünk meg, ha vízfelszínre ferdén keskeny fénynyalábot vetítünk? 2) Milyen adatokkal jellemezhetjük a fény törését? Mihez viszonyítjuk a beeső és a megtört fény-sugár irányát?
3) Megfigyelhető-e a fénytörés akkor is, ha a ferdén beeső fénysugár a vízből halad a levegő felé? Mi jellemzi az így megvalósuló fénytörést?
4) Mi a határszög, és milyen jelenséghez kapcsolódik?
354. ábra 355. ábra
356. ábra
Változtassukmeg a vízfelszínre beeső fény irányát úgy, hogy egyre nagyobb legyen a beesési szög!
Ehhez nem kell mást tenni, mint megváltoztatni a síktükör helyzetét a 355. ábra szerint. Figyeljük meg, hogy ha a beesési szög meghalad egy bizonyos értéket, a fény már nem lép ki a vízből: a határfelületről, mint egy tükörről, teljes egészében visszaverődik.
Ezt a jelenséget teljes visszaverődésnek nevezzük.
352. ábra 353. ábra
Az a beesési szög, melynek elérésekor a jelenség bekövetkezik, a teljes visszaverődés határszöge.
A határszög víz–levegő esetén kb. 49°. Természete-sen üveg–levegő és plexi–levegő átmenet esetén is más érték lesz. A határszög mindig attól függ, hogy milyen anyagból milyen más anyagba lép át a fény (356. ábra).
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »