This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »123
Ezután közelítsük a gyertyát a lencséhez!
Figyeljük meg :
a) merrefelé kell elmozdítani az ernyőt, hogy ismét éles ké-pet kapjunk;
b) hogyan változik az ernyőnmegjelenő képmérete a kísér-let során;
c) hogy viszonyul egymáshoz a kép és a tárgy nagysága; d) kapunk-e képet az ernyőn akkor, ha a gyertyaláng a fó-kusztávolságnak megfelelő távolságban van a lencsétől!
A nevezetes fénysugarak (382. ábra) ismeretében meg is szerkeszthet-jük a gyűjtőlencse által adott képet. A főtengellyel párhuzamosan a lencsé-re eső fénysugarak a törés után a fókuszpontban metszik az optikai tengelyt. (Nézd meg újra a 379. ábrát!) Ennek a „megfordítottja” is igaz: a fókuszponton át a lencsére eső fénysugarak a törés után a főtengellyel párhuzamosan halad-nak. Az optikai középpontba beeső fénysugár irányváltoztatás nélkül halad to-vább. (A 381. ábrán látható kép szerkesztését a 383. ábrán mutatjuk be.)
Kérdések
1) Milyen anyagból készülnek általában a gyűjtőlencsék, és milyen felületek határolhatják őket? 2) Hogyan határozhatjuk meg a gyűjtőlencse fókuszpontjának helyzetét? Mit nevezünk a gyűjtő-lencse fókusztávolságnak?
3) Soroljátok fel, hányféle képet állítottatok elő domború lencse segítségével a kísérletek során! Mikor keletkezett valódi kép?
4) Hasonlítsátok össze a homorú tükör és a domború lencse képalkotását! Milyen hasonlósá-gokat, és milyen különbségeket találtok köztük?
381. ábra
382. ábra
383. ábra
A mindennapi életben a lencsék fókusztávolságát a dioptriával jellemezzük. A dioptria a mé-terben kifejezett fókusztávolság reciproka . Az 1 dioptriás lencse fókusztávolsága tehát 1 m; a 2 dioptriásé ½ m; a 4 dioptriásé ¼ m stb.
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »