This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »125
Ahogyan azt már korábban is láttuk, a nagyító alkalmas ar-ra, hogy apró élőlényeket és tárgyakat vagy szabad szem-mel nehezen kivehető, apró részleteket szemléljünk vele. A nagyítón keresztül a kísérleteinkhez használt gyertya láng-jának is láthatjuk nagyított, egyenes állású képét. A 390. áb-rán látható kísérletünkben a gyertyát a lencse fókusztá-volságán belül helyeztük el. A kapott képet ernyőn nem tudjuk felfogni: a kép látszólagos.
A nagyító által adott kép a nevezetes fénysugarak segítségével meg is szer-keszthető. Egy ilyen képszerkesztést mutat be a 391. ábra. Az ábrán látható, hogy a képpontokban nem valódi fénysugarak, hanem csak azok meghosszab-bításai metszik egymást. Szemünk a fénysugarak irányát érzékeli – úgy lát-juk tehát, mintha a fénysugarak ezekből a metszéspontokból indultak volna ki.
Az egyszerű nagyító (idegen szóval: a lupe) számos al-kalmazása ismeretes. Rendszeresen használják például az ékszerészek, az órások és a bélyeggyűjtők; egyes mikroelekt-ronikai alkatrészek gyártásánál is nélkülözhetetlen.
Mindennapi tapasztalatunk, hogy a közelebbi tárgyakat nagyobbnak, a távolabbiakat kisebbnek látjuk – ha egyéb-ként azonos méretűek. Amegfgyelt tárgy szélső pontjaiból a szemünkbe érkező fénysugarak által bezárt szöget látószög-nek nevezzük (392. ábra).
A kis méretű, vagy a távoli tárgyakat kisebb látószög alatt látjuk, mint a nagyobbakat vagy a közelieket.
Egy tárgy látószöge tehát nagyobb lesz, ha közelebb kerül szemünkhöz. Ez a közelítés azonban nem mindig lehetsé-ges, és egy bizonyos határon túl nem is folytatható.
A kis méretű vagy távoli tárgyak látószögét optikai eszközök alkalmazásával nagyíthatjukmeg. Ilyen „látó-szögnagyító” eszköz a nagyítólencse is.
Az optikai eszközökre jellemző szögnagyítás azt mutatja meg, hogy valamely tárgy látószöge az optikai eszközön át nézve hányszorosa a szabad szemmel megfgyelhető látószögnek. A szögnagyítás jele: N
sz
. A 392. és a 393. ábra jelö-léseit felhasználva:
N
sz
=
β α
Az egyszerű nagyító
390. ábra
391. ábra
393. ábra
Kérdések
1) Sorold fel az egyszerű nagyító néhány alkalmazását! 2) Milyen lencséket használhatunk egyszerű nagyítóként?
3) Milyen képet ad a nagyítólencse a fókusztávolságán belül elhelyezett tárgyakról? 4) Határozd meg a látószög fogalmát!
5) Miért láthatjuk nagyobbnak a lupét használva a tárgyakat, mint szabad szemmel?
392. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »